חרדה בדרגה חמורה יותר מעלה את הסיכון לנוירופתיה היקפית בנשים עם סרטן שד (מתוך אתר ResearchSquare.com)

מנתונים חדשים שפורסמו באתר ResearchSquare.com וטרם עברו סיקור עמיתים עולה כי חרדה בדרגה בינונית-עד-גבוהה מעלה את הסיכון לנוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי הינה תופעת לוואי נפוצה של טיפול כימותרפי המבסס על טקסנים ובעלת השפעות שליליות על הטיפול, התפקוד היומיומי ואיכות החיים של הנשים. כיום, אין התערבויות יעילות למניעה או טיפול במקרים של נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי.

מדגם המחקר כלל 61 נשים שקיבלו טיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי המבוסס על טקסנים בארבעה בתי חולים בהולנד. הנשים השלימו שאלונים להערכת תסמיני חרדה ודיכאון לפני, במהלך ולאחר טיפול. דרגת חומרת נוירופתיה היקפית נקבעה על-בסיס מדד CIPN20, הנע בין 18 עד 76 נקודות, כאשר ניקוד גבוה יותר מעיד על נוירופתיה חמורה יותר.

בתחילת המחקר, 14 נשים (23%) דיווחו על חרדה בדרגה בינונית/גבוהה ו-31 נשים (51%) דיווחו על תסמיני דיכאון בדרגה בינונית/גבוהה.

מהנתונים עולה כי ההבדל הממוצע במדדי נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי בין נשים עם דירוג נמוך ואלו עם דירוג בינוני/גבוה של תסמיני חרדה עמד על 3.52 נקודות. בקרב נשים עם רמת חרדה בינונית/גבוהה תועדו מדדי נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי גבוהים יותר בתחילת מהחקר וכן במהלך ולאחר טיפול כימותרפי, עם עליה נוספת בתסמיני נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי שישה חודשים לאחר סיום טיפול כימותרפי.

נשים עם חרדה בדרגה קלה יותר החלו בטיפול הכימותרפי עם מדדי נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי נמוכים יותר ותועדה עליה קטנה יותר בתסמינים נוירופתיים במהלך הטיפול הכימותרפי. התסמינים של נשים אלו לא החמירו לאחר השלמת הטיפול.

החוקרים מדווחים כי לא תועד קשר בין תסמיני דיכאון בתחילת המחקר ובין התפתחות נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי. כמו כן, לא זוהה קשר בין מאפייני הבסיס, כולל גיל, מדד מסת גוף, הרגלי עישון, סוכרת, מחלות ריאומטיות וטיפול כימותרפי קודם, ובין נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי.

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של טיפול בחרדה לפני התחלת טיפול כימותרפי כאמצעי להפחתת או אף מניעת נוירופתיה היקפית על-רקע טיפול כימותרפי.

מתוך אתר ResearchSquare.com

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים