טיפול מהיר מעלה משמעותית את שיעורי ריפוי מזיהום HCV בקרב מזריקי סמים (Open Forum Infect Dis.)

מודל טיפול מהיר שכלל אריזת התחלה לשבוע של הטיפול התרופתי הוביל לעליה משמעותית בשיעורי ריפוי זיהום בנגיף HCV (Hepatitis C Virus) בקרב חולים צעירים המשתמשים בסמים דרך הוריד, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Open Forum Infectious Diseases.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בקרב חולים צעירים המזריקים סמים היארעות גבוהה של זיהום בנגיף HCV ושיעורי התחלת טיפול נמוכים. מודלי טיפול פשוטים נדרשים במטרה לשפר את טיב הטיפול באוכלוסייה זו. כעת הם מציגים את הנתונים ממחקר פיילוט אקראי, HCV-Seek Test & Rapid Treatment לריפוי HCV במזריקי סמים צעירים.

המחקר כלל משתתפים בגילאי 18-29 שנים, עם עדות לנוגדנים כנגד HCV, אשר לא קיבלו טיפול קודם והזריקו סמים במהלך 30 הימים האחרונים .המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1 לזרוע טיפול מהיר או טיפול סטנדרטי. משתתפים בזרוע טיפול מהיר השלימו הערכה רפואית באותו יום, כולל בדיקות מעבדה, וקיבלו אריזת התחלה לטיפול במשך שבעה ימים ב-Sofosbuvir/Velpatasvir (אפקלוזה). אלו בזרוע הטיפול הסטנדרטי השלימו באותו יום בדיקה לאישור זיהום בנגיף HCV ובמידה והתוצאה הייתה חיובית, הופנו למטפלים המקומיים.

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תגובה נגיפית ממושכת לאחר 12 שבועות בקרב משתתפים עם עדות ל-HCV RNA.

מדגם המחקר כלל 47 חולים עם נוגדנים כנגד HCV, מהם 25 עם הוכחה ל-HCV אשר נכללו בניתוח הנתונים. החוקרים מדווחים כי 9 מבין 14 חולים (64%) בזרוע הטיפול המהיר, בהשוואה לחולה אחד מבין 11 חולים בזרוע הטיפול הסטנדרטי השיגו תגובה נגיפית ממושכת לאחר 12 שבועות (p=-0.01).

ממצאים אלו מעידים כי בקרב חולים עם HCV עם היסטוריה של שימוש תוך-ורידי בסמים, שיעורי ריפוי HCV היו גבוהים יותר עם מודל טיפול מהיר, בהשוואה להפניה מואצת של החולים לטיפול מקומי. החוקרים סבורים כי הבטחת גישה קלה לטיפול כנגד HCV למזריקי חולים צעירים והתחלת טיפול מהיר כנגד HCV הינה גישה מבטיחה לטיפול באוכלוסייה מאתגרת זו.

Open Forum Infect Dis. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים