קרוב למחצית מהחולים עם אירוע מוחי חד סובלים מדיספגיה ובסיכון גבוה לדלקת ריאות (BMC Geriatr)

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Geriatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קרוב למחצית מהחולים עם אירוע מוחי חד אובחנו עם דיספגיה לאחר אירוע מוחי וכי הפרעה זו לוותה בסיכון מוגבר פי ארבע לדלקת ריאות או תמותה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אבחנה של דיספגיה לאחר אירוע-מוחי מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות משנית לאספירציה ולתמותה. עם זאת, יש עדויות מוגבלות אודות השכיחות של דיספגיה לאחר אירוע מוחי וההשפעה של גורמים שונים על הסיכון הנ”ל. לאור זאת, החוקרים השלימו מטה-אנליזה להערכת השכיחות, הסיכון לדלקת ריאות ותמותה וההשפעה של גורמים פרוגנוסטיים לדיספגיה לאחר-אירוע מוחי בחולים עם אירוע מוחי חד.

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי CINAHL, Cochrane Library, EMBASE, Ovid-Medline, PubMed ו-Web of Science ומצאו כי שיעורי הימצאות דיספגיה לאחר אירוע מוחי עמדו על 42% ב-42 מחקרים עם 26,366 משתתפים.

הממצאים העידו כי דיספגיה לאחר אירוע מוחי לוותה בסיכון גבוה פי ארבע לדלקת ריאות (יחס סיכויים של 4.08, רווח בר-סמך 95% של 2.13-7.79) וסיכון גבוה פי ארבע לתמותה (יחס סיכויים של 4.07, רווח בר-סמך 95% של 2.17-7.63).

עוד עולה מהנתונים סיכון מוגבר לדיספגיה לאחר אירוע מוחי במקרים של אירוע מוחי המורגי (יחס סיכויים של 1.52, רווח בר-סמך 95% של 1.13-2.07), היסטוריה של אירוע מוחי קודם (יחס סיכויים של 1.40, רווח בר-סמך 95% של 1.18-1.67), אירוע מוחי חמור (יחס סיכויים של 1.38, רווח בר-סמך 95% של 1.17-1.61). סיכון מוגבר לדיספגיה תואר גם בנשים (יחס סיכויים של 1.25, רווח בר-סמך 95% של 1.09-1.43) ובחולים עם סוכרת (יחס סיכויים של 1.24, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.51).

מנגד, בקרב גברים (יחס סיכויים של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.70-0.95) ובאלו עם אירוע מוחי איסכמי (יחס סיכויים של 0.54, רווח בר-סמך 95% של 0.46-0.65) לוו בסיכון מופחת לדיספגיה לאחר אירוע מוחי.

החוקרים כותבים כי הערכה של דיספגיה לאחר אירוע מוחי בחולים עם אירוע מוחי חד באמצעות כלים מהימנים ותקפים צריכה לקחת בחשבון את סוג האירוע המוחי, היסטוריה של אירוע מוחי קודם, חומרת אירוע מוחי, סוכרת ומין, במטרה לסייע במניעה וטיפול בדלקת ריאות ובעקבות זאת, להפחית את הסיכון לתמותה.

BMC Geriatr. 2022 May 13;22(1):420

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • הבדלים מגדריים במחלת צליאק בעת האבחנה ובמהלך המעקב (Nutrients)

  הבדלים מגדריים במחלת צליאק בעת האבחנה ובמהלך המעקב (Nutrients)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Nutrients עולה כי הבדלים בין גברים ונשים במאפייני מחלת צליאק בעת האבחנה של המחלה נעלמים לאורך הזמן, כאשר אין עדות להבדלים משמעותיים בתסמינים או היענות לדיאטה נטולת-גלוטן. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחלת צליאק הינה מחלה של מערכת העיכול בתיווך מערכת החיסון הנובעת מצריכת גלוטן. מחקרים קודמים דיווחו על הבדלים […]

 • אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית (Sickle Cell Disease) היא הפרעה גנטית מורשת של גן בודד, שבה שינוי בגן המקודד להמוגלובין מוביל לייצור המוגלובין חרמשי – HbS. ההפרעה מורשת בצורה אוטוזומלית רצסיבית כך שלחולה במחלה יש שני גנים לייצור המוגלובין חרמשי או גן אחד לייצור המוגלובין חרמשי בשילוב עם וריאנטים אחרים של המוגלובין, כמו המוגלובין C או בטא-תלסמיה. אנמיה […]

 • תוצאות מבטיחות לתוספי וויטמין B כנגד מחלת כבד שומני בשלב מתקדם (J Hepatol)

  תוצאות מבטיחות לתוספי וויטמין B כנגד מחלת כבד שומני בשלב מתקדם (J Hepatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Hepatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קורלציה בין רמות הומוציסטאין בדם ובין חומרת NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis) וכי לוויטמין B12 וחומצה פולית עשוי להיות תפקיד חשוב במניעת או דחיית התקדמות מחלת הכבד. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום הטיפול היחיד לחולים עם מחלת כבד בשלב סופני […]

 • עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ובין מיקרו-דימומים מוחיים בחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, בפרט באלו עם סוכרת, רמז לחשיבות האיזון הגליקמי למניעת אירועי דמם אלו. הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין מיקרו-דימומים מוחיים […]

 • חומצה אורית לעומת תסמונת מטבולית כסמן למחלת כבד שומני במטופלים עם עודף-משקל או השמנת-יתר (Diabetes/Metabolism Research and Review)

  חומצה אורית לעומת תסמונת מטבולית כסמן למחלת כבד שומני במטופלים עם עודף-משקל או השמנת-יתר (Diabetes/Metabolism Research and Review)

  רמות גבוהות של חומצה אורית בדם מהוות סמן שימושי וטוב יותר מתסמונת מטבולית בחיזוי מחלת כבד שומני בצעירים עם עודף-משקל או השמנת-יתר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Review. מטרת המחקר הייתה להשוות את הקשר בין רמות גבוהות של חומצה אורית בדם או תסמונת מטבולית ובין מחלת כבד שומני בצעירים […]

 • האם תוספי חומצה פולית עשויים לסייע כנגד נגעים טרום-ממאירים בקיבה? (BMC Gastoenterol)

  האם תוספי חומצה פולית עשויים לסייע כנגד נגעים טרום-ממאירים בקיבה? (BMC Gastoenterol)

  תוספי חומצה פולית עשויים לשפר את המאפיינים ההיסטופתולוגיים של נגעים טרום-ממאירים בקיבה, כולל אטרופיה של רירית הקיבה ומטפלזיה אינטסטינאלית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תוספים דוגמת חומצה פולית וויטמין B עשויים לסייע בעצירת או אף הסגת דלקת קיבה אטרופית, מטפלזיה אינטסטינאלית וגידולים תוך-אפיתליאליים, המסווגים כנגעים […]

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]