מתן Phentermine (שם מסחרי RAZIN) לפני ניתוח בריאטרי מפחית סטיאטוזיס כבדי ומסייע בהפחתת משקל (Med Princ Pract)


במאמר שפורסם בכתב העת Medical Principles and Practice  מדווחים חוקרים ממקסיקו על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן טיפול קצר-טווח ב-Phentermine (רשום בישראל בשם מסחרי Razin) הפחית את שיעור החולים עם סטיאטוזיס כבדי ועודד ירידה גדולה יותר במשקל הגוף ובמסת השומן בקרב מועמדים לניתוח בריאטרי, ללא הבדלים בסיבוכי הניתוח.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סטיאטוזיס כבדי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים ניתוחיים בחולים המופנים לניתוח בריאטרי. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של Phentermine להפחתת סטיאטוזיס כבדי, רקמת שומן וסיבוכי ניתוח בחולים שעברו ניתוח בריאטרי.

המחקר האקראי, מבוקר, כפל-סמיות, כלל 64 מבוגרים עם מדד מסת גוף של מעל 35 ק”ג/מ2 אשר הופנו לניתוח בריאטרי. המשתתפים חולקו באקראי לזרוע טיפול ב- Phentermine (15 מ”ג פעם ביום) או פלסבו, אשר ניתנו למשך שמונה שבועות. משתתפים בשתי הקבוצות הקפידו על דיאטה היפוקלורית (500 קלוריות ביום) ותכנית אימונים פרטנית.

התוצא העיקרי של המחקר היה הפחתת תדירות סטיאטוזיס כבדי, כפי שנקבע לפי אולטרה-סאונד, ורקמת שומן, על-פי חישוב מסת שומן לפי קילוגרמים או אחוזים. תוצאי סיום משניים מרכזיים היו סיבוכי הניתוח.

מהתוצאות עולה כי בזרוע הטיפול ב – (Razin) Phentermine, שכיחות סטיאטוזיס כבדי פחתה ב-19% ושיעור החולים עם בדיקת אולטרה-סאונד תקינה עלה מ-9% ל-28% (P=0.05). בדומה, הירידה במסת השומן בקילוגרמים הייתה משמעותית יותר בזרוע הטיפול הפעיל, בהשוואה לזרוע הפלסבו (56.1 ק”ג לעומת 51.8 ק”ג, בהתאמה, p=0.02). ירידה משמעותית במדד HOMA-IR תועד ללא תלות בירידה במשקל.

עוד עולה מהנתונים כי לא היו הבדלים בסיבוכי הניתוח בין שתי הקבוצות.  הטיפול ב- Phentermine (Razin) נסבל היטב ולא תועדו הבדלים בשכיחות אירועים חריגים בין שתי הקבוצות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי Phentermine עשוי להוות אפשרות טיפול חשובה לפני ניתוח בריאטרי.

Med Princ Pract, April 26, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים