נשים עם HIV בסיכון מוגבר ל-Nonalcoholic Steatohepatitis (מתוך Clinical Infectious Diseases)

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Clinical Infectious Diseases עולה כי HIV הינו גורם סיכון בלתי-תלוי ל-NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis) עם פיברוזיס ופעילות משמעותית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדיין לא ברור אם זיהום בנגיף HIV מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות NASH. מדד FAST (FibroScan-AST) פותח במטרה לזהות חולים עם עדות היסטולוגית ל-NASH עם מדד NAS (Nonalcoholic fatty liver disease Activity Score) גבוה (4 נקודות ומעלה) ופיברוזיס כבדי משמעותי (F2 ומעלה), אשר נקשרו עם סיכון מוגבר למחלת כבד בשלב סופני.

כעת ביקשו החוקרים לקבוע אם זיהום HIV מלווה במדד FAST גבוה יותר במדגם גדול של מבוגרים בארצות הברית.

בדיקה אלסטוגרפית בוצעה ב-1,309 נשים ללא היסטוריה של דלקת כבד נגיפית כרונית מעשרה מרכזים בארצות הברית: 928 נשים עם HIV ו-381 נשים ללא HIV. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין HIV, מאפיינים דמוגרפיים, אורחות חיים וגורמים מטבוליים ובין מדד FAST מוגבר (מעל 0.35).

הגיל החציוני של נשים עם HIV עמד על 51 שנים וזה של נשים ללא HIV עמד על 48 שנים. מרבית הנשים עם HIV (90%) היו תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי וב-72% תודו רמות HIV RNA לא-מדידות.

שכיחות מדד FAST גבוה הייתה גבוהה יותר בקרב נשים עם HIV, בהשוואה לנשים ללא HIV (6.3% לעומת 1.8%, p=0.001).

מניתוח רב-משתני עלה קשר בין זיהום HIV ובין סיכון מוגבר פי 3.7 למדד FAST מוגבר (p=0.002) והיקף מותניים גבוה יותר (לכל עליה של 10 ס”מ) לווה בסיכון מוגבר פי 1.7 (p<0.001).

כאשר החוקרים התמקדו בנשים עם HIV, רמות HIV RNA לא-מדידות וטיפול פעיל במעכבי פרוטאז נקשר באופן בלתי-תלוי עם סיכון מופחת למדד FAST מוגבר.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים לאישור השימוש במדד FAST בקרב מבוגרים עם HIV.

Clinical Infectious Diseases, May 3, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים