האם מחלת אבני מרה מעלה את הסיכון לסרטן לבלב? (מתוך כנס ה-DDW)

נוכחות מחלת אבני מרה עלולה להעלות את הסיכון לאדנוקרצינומה של הלבלב, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-Digestive Disease Week. החוקרים מדווחים כי בחולים עם אבחנה של סרטן לבלב תועד סיכון גבוה פי שש לאבחנה של מחלת אבני מרה בשנה שקדמה לאבחנת הממאירות, בהשוואה לאלו ללא המחלה הממארת.

מטרת המחקר הייתה להשוות את שיעורי היארעות אבני כיס מרה או דלקת בכיס המרה בשנה שקדמה לאבחנה של סרטן לבלב אל מול ההיארעות השנתית באוכלוסייה הכללית.

החוקרים זיהו 18,700 חולים עם סרטן לבלב (גיל חציוני של 76 שנים) ממאגר SEER-Medicare בין השנים 2008 עד 2015. הם בחנו את שיעורי היארעות הביקורים בבתי חולים בשל מחלת אבני מרה בשנה שקדמה לאבחנה של סרטן לבלב וכן ההיארעות השנתית של מחלת אבני מרה בקרב מטופלים במאגר SEER-Medicare ללא אבחנה של ממאירות.

מהנתונים עולה מדגם המשתתפים ללא ממאירות כלל בממוצע 99,287 משתתפים בכל שנה, כאשר ב-0.8% מהם הייתה עדות למחלת אבני מרה וב-0.3% הוסר כיס המרה. מנגד, בשנה שקדמה לאבחנה של סרטן לבלב, 4.7% מהחולים עם סרטן לבלב אובחנה עם מחלת אבני מרה ו-1.6% עברו ניתוח להסרת כיס המרה.

החוקרים מדגישים כי מחלת אבני מרה אינה גורמת לסרטן לבלב, אך הבנת הקשר עם אדנוקרצינומה של הלבלב  עשויה לסייע בהפחתת שיעורי התמותה הגבוהים משנית לממאירות זו הודות לאבחנה מוקדמת וטיפול הולם. הם מוסיפים כי למרות שבשלב זה לא ניתן לקבוע בוודאות כי מחלת אבני מרה הינה מצב מקדים לאדנוקרצינומה של הלבלב, מובן כי קיים קשר בין השתיים ויש להשלים מחקרים נוספים במטרה ללמוד עוד על הנושא.

מתוך כנס ה-DDW

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים