גברים רבים בוחרים במעקב פעיל כאסטרטגית טיפול בסרטן ערמונית בסיכון נמוך (UROLOGY PRACTICE)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

על פי דיווחים עדכניים שהוצגו במפגש השנתי של האגודה האמריקאית לאורולוגיה ופורסמו ב- UROLOGY PRACTICE, מספר הגברים עם סרטן הערמונית שבחרו במעקב פעיל (AS) על פני טיפול אקטיבי הוכפל בין 2014 ל-2021. העלייה הדרמטית משקפת הבנה גוברת בקרב רופאים ומטופלים שניתן לעקוב אחר גידולי ערמונית בדרגה נמוכה במשך שנים ללא צורך בטיפול.

כ-60% מהגברים בחרו בגישה זו ב-2021, עלייה מ-27% ב-2014 ופחות מ-10% ב-2010. החוקר הראשי ייחס את העלייה בשיעורי AS בארצות הברית לספרות המדעית הגוברת ולהנחיות התומכות בגישה, המחייבות הערכות תקופתיות של גידולים בסיכון נמוך, ללא ניתוח, הקרנות או טיפולים אחרים.

בשנת 2012 המליץ ​​כוח המשימה של שירותי המניעה של ארה”ב (USPSTF) שלא לבצע בדיקת אנטיגן ספציפי לערמונית (PSA), והגיע למסקנה כי היתרונות של הבדיקה לא עולים על הסיכונים, כגון אבחון יתר וטיפול יתר בסרטן ערמונית בסיכון נמוך. כתוצאה מכך, אורולוגים האשימו את מדיניות USPSTF בירידה בבדיקת PSA ובעלייה באבחנה של סרטן ערמונית מתקדם. בשנת 2018, בעקבות המחאות הנ”ל, ה-USPSTF תיקן את הצהרותיו כך שיכללו קבלת החלטות משותפת לבדיקת PSA בגברים בגילאי 55-69 שנים, מה ששיקף עדויות חדשות ליתרונות ארוכי טווח ואימוץ נרחב של מעקב פעיל לאחר גילוי של מחלה בסיכון נמוך. כעת, מוקדם יותר החודש, ה-AUA והאגודה האמריקנית לקרינה אונקולוגית פרסמו את ההנחיות המשמעותיות ביותר עד כה התומכות ב-AS עבור חולים בסיכון נמוך, ולראשונה, עבור חולים נבחרים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני.

בשנת 2014, כריתת ערמונית רדיקלית הייתה הטיפול המוביל באוכלוסיית הסיכון הנמוך, כאשר 29.7% מהחולים הללו בחרו בניתוח, לעומת רדיותרפיה חיצונית (EBRT) ו-AS, עם 28.2% ו-26.5%, בהתאמה. בשנת 2015, AS ו-EBRT עקפו את שיעור הניתוח, ועד שנת 2021, 59.6% מהמטופלים בסיכון נמוך בחרו ב-AS, ואחריהם 20.9% עבור EBRT ו-15.8% עבור כריתת ערמונית.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-UROLOGY PRACTICE

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים