ניתוח מוס מפחית סיכון להישנות ומשפר שיעורי הישרדות בחולים עם מלנומה של הראש והצוואר (J Am Acad Dermatol)

ניתוח מוס (Mohs Surgery) הפחית את שיעורי ההישנות והעלה את שיעורי ההישרדות של חולים עם מלנומה של הראש והצוואר, בהשוואה לניתוח קונבנציונאלי להסרת הנגע הממאיר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כל המחקרים האקראיים ומבוקרים בנושא מלנומה בכוון לא כללו חולים עם מלנומה פולשנית של הראש והצוואר. לאור זאת, אין נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים בנושא מלנומה פולשנית של הראש והצוואר ולנגעים ממאירים אלו תוצאות גרועות יותר, בהשוואה למלנומה של הגו והגפיים.

במחקר הרטרוספקטיבי, רב-מרכזי, החוקרים בחנו את התוצאות ארוכות הטווח ב-785 מקרים של מלנומה של הראש והצוואר שטופלו בניתוח מוס באמצעות חתך קפוא עם צביעות אימונוהיסטוכימיות. התוצאים נבחנו לאורך תקופה של 12 שנים וכללו שיעורי הישנות מקומית, הישנות בקשריות לימפה ושיעורי הישנות מרוחקת, כמו גם שיעורי הישרדות ספציפיים למחלה.

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 69.4 שנים, 71% היו גברים. מבין 785 גידולים, ב-81% תועד עובי של 1 מ”מ ומטה ו-10.8% נמדדו בין 1.01 מ”מ ועד 2 מ”מ. עובי הגידולים נע בין 0.3 מ”מ ועד 8.5 מ”מ.

מהתוצאות עולה כי שיעורי ההישנות הכוללים עמדו על 0.51%, שיעורי הישנות נודאלית עמדו על 1% ושיעורי הישנות מרוחקת עמדו על 1.1%. בנוסף, שיעורי הישנות מקומית עמדו על 0.16% בגידולי T1, 1.18% בגידולי T2, 2.22% בגידולי T3 ו-5.26% בגידולי T4.

שיעורי התמותה הכוללים עקב מלנומה עמדו על 2.4% ושיעורי ההישרדות הספציפיים למחלה עמדו על 96.8% לאחר חמש שנים ועל 93.4% לאחר עשר שנים.

החוקרים מצאו עוד קשר הדוק בין עומק החדירה לפי סיווג Breslow ובין תמותה ספציפית עקב מלנומה, כאשר באלו ששרדו תועד חציון עובי גידול של 0.79 מ”מ ובאלו שהלכו לעולמם עקב הנגע הממאיר חציון עובי הגידול עמד על 2.21 מ”מ (p<0.001). מיקום הגידול גם שיחק תפקיד חשוב, כאשר נגעים ממאירים באזור הראש, בהשוואה לאתרים אחרים, לוו בשיעורים גבוהים יותר של תמותה עקב מלנומה (P=0.009).

לסיכום, ממצאי המחקר מצביעים על התועלת הקלינית של ניתוח מוס בחולים עם מלנומה פולשנית של הראש והצוואר . ניתוח מוס מבטיח השגת התוצאות הטובות ביותר בחולים עם מלנומה פולשנית של הראש והצוואר.

J Am Acad Dermatol, Jan 2023

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה