האם מומלץ לדחות ניתוח החלפה מלאה של המפרק בעקבות זיהום בקורונה? (J Arthroplasty)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Arthroplasty עולה כי בחולים שעברו ניתוח החלפה מלאה של מפרק בתוך חודש מזיהום בקורונה תועד סיכון מוגבר לאירועים תרומבואמבוליים לאחר הניתוח, כולל פקקת ורידים עמוקים ותרומבואמבוליזם ורידי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדיין לא ידוע אם היסטוריה של זיהום לאחרונה ב-COVID-19 משפיעה על התוצאות והסיכון לסיבוכים לאחר ניתוח החלפה מלאה של מפרק. מטרת המחקר הנוכחי הייתה להשוות את התוצאות של ניתוח החלפת מפרק בחולים עם אבחנה של COVID-19 בסמוך למועד הניתוח לעומת חולים ללא זיהום בקורונה לאחרונה.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 31,453 חולים שעברו ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך בין תחילת ינואר בשנת 2018 ועד סוף אוקטובר בשנת 2020. מבין החולים שנכללו במחקר, 616 חולים נמצאו חיוביים ל-COVID-19 לפני הניתוח.

שיעור הסיבוכים לאחר 90 ימים נבחן במדגם שכלל 281 חולים שנמצאו חיוביים ל-COVID-19 בתוך שלושה חודשים מהניתוח ובמדגם של 281 חולים תואמים שלא חלו בקורונה במהלך שלושה חודשים מהניתוח.

מהנתונים עולה כי בקרב חולים שנמצאו חיוביים לקורונה בתוך חודש מניתוח החלפה מלאה של מפרק תועד סיכון מוגבר לפקקת ורידים עמוקים לאחר-ניתוח (יחס סיכון של 6.5, רווח בר-סמך 95% של 1.48-28.45) ואירוע תרומבואמבולי ורידי (יחס סיכויים של 8.32, רווח בר-סמך 95% של 2.12-34.84).

החוקרים מדווחים כי זיהום ב-COVID-19 בתוך שניים-שלושה חודשים מהניתוח לא השפיע משמעותית על תוצאות דוגמות זיהום סביב מפרק תותב בחולים בקבוצה התואמת.

על-בסיס נתונים אלו, החוקרים ממליצים למנתחים לשקול דחיית ניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק לתקופה של לפחות חודש אחד לאחר זיהום בקורונה לאור סיכון מוגבר לפקקת ורידים עמוקים ותרומבואמבוליזם ורידי.

J Arthroplasty, Sep 2023

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה