משלב BrECADD משפר הישרדות ללא-התקדמות מחלה במבוגרים עם מחלת הודג’קין (מתוך כנס ASCO)

הרכב מחודש של מספר תרופות אונקולוגיות תחת טיפול משולב המוכר כ-BEACOPP הוביל לשיפור הישרדות ללא-התקדמות מחלה, בהשוואה למשלב הטיפול המקורי במבוגרים עם מחלת הודג’קין קלאסית בשלב מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Oncology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחלת הודג’קין הינה הממאירות הנפוצה ביותר במבוגרים צעירים. הגיל החציוני בעת הופעת המחלה נע סביב 30 שנים וניתן להשיג ריפוי באמצעות כימותרפיה. טיפול כימותרפי אינטנסיבי ככל הנראה טוב יותר מטיפול פחות אינטנסיבי, אך זאת על-חשבון אירועים חריגים משנית לטיפול.

החוקרים ערכו שינוי במשטר הטיפול המקובל BEACOPP, הכולל Bleomycin, Etoposide, Doxorubicin, Cyclophosphamide, Vincristine, Procarbazine ו-Prednisone. מדובר בטיפול הסטנדרטי הודות לשיעורי הריפוי הגבוהים, כפי שבא לידי ביטוי בשיעורים גבוהים של הישרדות ללא התקדמות מחלה. עם זאת, מדובר בנטל טיפול משמעותי ולכן הם בחנו את תוצאות משלב ניסיוני בשם BrECADD, הכולל שש תרופות במקום שבע: Brentuximab vedotin, Etoposide, Cyclophosphamide, doxorubicin, Dacarbazine ו-Dexamethasone.

מחקר HD21 הינו מחקר בינלאומי שכלל תשע מדינות ו-233 אתרים, במהלכו גויסו חולים בגילאי 18-60 שנים שקיבלו ארבעה או שישה מחזורי טיפול במשלב BEACOPP או BrECADD.

במדגם לפי כוונה לטיפול נכללו 1,482 חולים גיל חציוני של 31.1 שנים; 44% נשים), 742 חולקו למשלב BrECADD ו-740 חולקו למשלב BEACOPP.

מהנתונים עולה כי תועדו מעט מאוד מקרי כישלון טיפול מוקדם בזרע BrECADD לעומת BEACOPP. מספר החולים עם התקדמות ראשונית במהלך שלושת החודשים הראשונים עמד על 5 לעומת 15 חולים, בהתאמה, ומספר החולים שהשיגו הפוגה מוקדמת בין 3-12 חודשים עמד על 11 לעומת 23 חולים, בהתאמה.

שיעורי ההישרדות לאחר ארבע שנים היו כמעט זהים בשתי הקבוצות ועמדו על 98.5% עם משלב BrECADD לעומת 98.2% עם משלב BEACOPP. באשר לפוריות, שיעורי התאוששות רמות FSH לאחר שנה אחת היו גבוהים יותר עם משלב BrECADD הן בגברים (67% לעומת 24%, בהתאמה) והן בנשים (89% לעומת 68%, בהתאמה). שיעורי הלידה היו גם כן גבוהים יותר עם משלב BrECADD (60 מקרים לעומת 43 מקרים, בהתאמה).

קרוב לשני-שליש מהחולים תחת משלב BrECADD (64%) נדרשו ל-12 שבועות טיפול (ארבעה מחזורים). באשר לרעילות משנית לטיפול, זו הייתה פחות נפוצה בקבוצת הטיפול ב-BrECADD לעומת BEACOPP (42% לעומת 59%, בהתאמה; p<0.0001), כאשר 1% מהמטופלים במשלב BrECADD סבלו מרעילות זו לאחר שנה אחת.

מומחים בתחום קוראים לבחון את תוצאות משלב BrECADD אל מול משלב ABVD, הנפוץ יותר בשימוש בארצות הברית כיום.

מתוך כנס ASCO

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • אפשרויות טיפול תרופתי באלופציה אראטה (U.S. Pharmacist)

  אפשרויות טיפול תרופתי באלופציה אראטה (U.S. Pharmacist)

  אלופציה אראטה, הפרעת שיער אוטואימונית לא צלקתית, הינה בעלת שיעור היארעות של עד כ-2% במהלך החיים ועלולה להשפיע על תחומים פסיכולוגיים, רגשיים וחברתיים. יהונתן ניסן משתף את מאמר העוסק בהפרעה מה- U.S. Pharmacist, בהמלצתו של פרופ’ שוורצברג.

 • תכשירים אנטי-פסיכוטיים מסוימים מלווים בסיכון מוגבר לדלקת ריאות (JAMA Psychiatry)

  תכשירים אנטי-פסיכוטיים מסוימים מלווים בסיכון מוגבר לדלקת ריאות (JAMA Psychiatry)

  טיפול במינון גבוה של תרופות אנטי-פסיכוטיות, בפרט Quetiapine, Clozapine ו-Olanzapine, מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות בחולים עם סכיזופרניה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry. טיפול מונותרפי בתכשירים עם עומס אנטי-כולינרגי גבוה גם מעלה את הסיכון לדלקת ריאות. החוקרים התבססו על מספר מאגרי נתונים ארציים ובחנו את הנתונים אודות חולים שטופלו בשל סכיזופרניה […]

 • תוצאות מבטיחות לטיפול התחלתי משולש בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes, Obesity and Metabolism)

  תוצאות מבטיחות לטיפול התחלתי משולש בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes, Obesity and Metabolism)

  טיפול משולש הכולל מטפורמין, Dapagliflozin ו-Saxagliptin מהווה גישת טיפול יעילה ובטוחה לחולים עם סוכרת מסוג 2 שלא קיבלו טיפול תרופתי קודם, בהשוואה להגברת עצימות הטיפול, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism. ההנחיות הנוכחיות ממליצות על טיפול משולב מוקדם להפחתת הסיכון לסיבוכי סוכרת ומניעת אינרציה קלינית בחולים עם סוכרת מסוג 2. […]

 • היעילות והבטיחות של Donidalorsen כנגד אנגיואדמה תורשתית (N Engl J Med)

  היעילות והבטיחות של Donidalorsen כנגד אנגיואדמה תורשתית (N Engl J Med)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות חדשות התומכות במתן Donidalorsen כטיפול מניעתי בחולים עם אנגיואדמה תורשתית לאחר שהוכח כי הטיפול התרופתי הפחית את שיעור התלקחויות המחלה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אנגיואדמה תורשתית הינה הפרעה נדירה, המתאפיינת באירועים חוזרים של נפיחות העלולה להיות מסכנת-חיים.  טיפול מונע ארוך-טווח עשוי […]

 • טיפול ב-Pantoprazole מגן מפני דימום מדרכי עיכול עליונות בחולים תחת הנשמה פולשנית (N Engl J Med)

  טיפול ב-Pantoprazole מגן מפני דימום מדרכי עיכול עליונות בחולים תחת הנשמה פולשנית (N Engl J Med)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים תחת הנשמה פולשנית, טיפול ב- Pantoprazole הפחית משמעותית את הסיכון לדימום משמעותי קלינית מדרכי עיכול עליונות, ללא השפעה משמעותית על הסיכון לתמותה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע אם טיפול במעכבי תעלות מימן מועיל או […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תכשיר ביוסימילאר שלישי של Ustekinumab (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תכשיר ביוסימילאר שלישי של Ustekinumab (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) הודיע על אישור Ustekinumab-ttwe (או Pyzchiva) כתכשיר ביוסימילאר שלישי של Ustekinumab (סטלרה) לטיפול במגוון מצבים דלקתיים. בנוסף, הסוכנות קבעה באופן זמני כי התרופה אינה שונה מהתכשיר המקורי וצעד זה יאפשר לרוקחים בארצות הברית להחליף את התכשיר הביוסימילאר בתכשיר המקור ללא תלות במרשם שניתן מהרופא. התכשיר Ustekinumab-ttwe, אנטגוניסט […]

 • האם טיפול משלים במשלב Dabrafenib עם Trametinib משפר הישרדות בחולי מלנומה? (N Engl J Med)

  האם טיפול משלים במשלב Dabrafenib עם Trametinib משפר הישרדות בחולי מלנומה? (N Engl J Med)

  בחולים עם מלנומה בשלב III לאחר התערבות ניתוחית, טיפול משלים במשלב Dabrafenib עם Trametinib הפחית את הסיכון לתמותה בהיקף של 20% לעומת פלסבו, אם כי התועלת ההישרדות הכוללת לא הייתה מובהקת סטטיסטית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine. בחולים עם מוטציית BRAF V600E הטיפול המשולב הפחית את הסיכון […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה