הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום אינה מחייבת מעקב הדוק יותר (Clin Gastro & Hepatol)

מעי

בהשוואה לחולים עם אבחנה של סרטן מעי גס ורקטום בגיל אופייני, באלו עם הופעה מוקדמת של המחלה הממארת לא תועד סיכון מוגבר למחלה מתקדמת ולכן אין צורך בבדיקות קולונוסקופיה תדירות יותר בהשוואה להמלצות בהנחיות הנוכחיות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות העלייה בהיארעות הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום, אין הנחיות ספציפיות בארצות הברית אודות מרווח הזמן האופטימאלי בין בדיקות קולונוסקופיה בחולים אלו. במחקר הרטרוספקטיבי הנוכחי נערכה השוואה של תוצאות בדיקות קולונוסקופיה בין חולים עם הופעה מוקדמת של הממאירות ואלו עם הופעת המחלה הממארת בגיל ממוצע, אשר השלימו בדיקת קולונוסקופיה לפחות פעם אחת במהלך תקופת המחקר.

מרווח הזמן עד בדיקת קולונוסקופיה מעקב ראשונה נקבע לפי מועד ניתוח במטרת ריפוי.

התוצא העיקרי היה היארעות כוללת של נגעים והיארעות נגעים מתקדמים (סרטן מעי גס ורקטום ו/או פוליפים מתקדמים) שזוהו במסגרת בדיקות קולונוסקופיה מעקב בחולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום או הופעה בגיל ממוצע של המחלה הממארת.

מדגם המחקר כלל 612 חולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום (גיל ממוצע של 42.7 שנים) ו-647 חולים עם הופעת הממאירות בגיל ממוצע (61.2 שנים).

בשתי הקבוצות תועד בממוצע מרווח זמן של 12.6 חודשים בין הניתוח ובין בדיקת קולונוסקופיה ראשונה למעקב; המרווח הממוצע בין בדיקת קולונוסקופיה ראשונה ושניה למעקב עמד על 20.8 חודשים ו-23.9 חודשים, בהתאמה ובין בדיקת קולונוסקופיה שניה ושלישית תועד מרווח זמן של 22.7 חודשים ו-27.4 חודשים, בהתאמה.

הסיכון לנגע מתקדם מהניתוח הראשוני ועד בדיקת קולונוסקופיה מעקב ראשונה היה נמוך ב-29% באלו עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום, בהשוואה לאלו שאובחנו עם הממאירות בגיל ממוצע.

במהלך בדיקת קולונוסקופיה ראשונה לאחר ניתוח במטרת ריפוי, בחולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום תועד סיכון נמוך יותר לפוליפים מתקדמים, בהשוואה לאלו בהם הממאירות אובחנה בגיל ממוצע (12.4% לעומת 16%).

בחולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום לא תועד סיכון מוגבר להיארעות ממאירויות, אדנומות מתקדמות, או אדנומות לא מתקדמות בבדיקות קולונוסקופיה מעקב.

הסיכון לאבחנה של פוליפים מתקדמים היה גבוה פי 1.7 בחולים עם ממאירות מעי גס ורקטום בגיל ממוצע, בהשוואה לאלו עם הופעה מוקדמת של המחלה הממארת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אין צורך בבדיקות מעקב קולונוסקופיה אינטנסיביות יותר בחולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום. הם קוראים לאמת גישות פרטניות ומותאמות אישית לחולים אלו בהתאם לפרופיל הסיכון הפרטני וההיסטוריה הרפואית.

Clin Gastro & Hepatol, June 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה