אלרגיה

פוליפים אפיים – מחלה שזוכה לעדנה מחקרית וטיפולית/מאמר אורח מאת פרופ’ אהרון קסל

פרופסור אהרון קסל הוא מנהל המכון לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, מרכז רפואי בני ציון, חיפה.

פוליפים אפיים הם גידולים רכים שפירים בצורת טיפה או ענב הנובעים מדלקת כרונית ומזדקרים  מרירית מערות האף (סינוסים) או תעלות האף. כ- 10% מהאוכלוסייה המערבית סובלת מדלקת סינוסים כרונית, כאשר ב- 20% מהמקרים דלקת הסינוסים מלווה בפוליפים אפיים. כרבע עד מחצית מהאנשים עם פוליפים אפיים סובלים גם מאסטמה. למחלה קוראים ‘פוליפים נזליים עם סינוזיטיס כרונית’ (.(CRSwNP שנים רבות הידע לגבי מהות המחלה היה דל וכן אפשרויות הטיפול היו מצומצמות. בשנים האחרונות התפרסמו עבודות מחקר רבות אשר הביאו להבנת מנגנון המחלה ודרכי הטיפול האפשריים . נתונים אלו “שפכו אור ” על תופעת הפוליפים האפיים (נאזליים) מה שיכול להקל רבות על הסובלים מהם.

מהם התסמינים?

דלקת כרונית בסינוסים המלווה בפוליפים אפיים, גורמת לגודש באף, הפרשות מהאף, כאב ראש או תחושת לחץ באזורים שונים של הפנים, ואובדן הדרגתי של חוש הריח ולעיתים של חוש הטעם.

הפוליפים האפיים גורמים לעיתים לחסימה של דרכי האף שעלולה לגרום קושי נשימה דרך האף, הפסקות נשימה בשינה הבאים לידי ביטוי בעייפות כרונית, זיהומים חיידקים חוזרים במערות האף והחמרת התקפי האסטמה בקרב חולי אסטמה.

האבחנה של פוליפים אפיים נעשית בעזרת טומוגרפיה ממוחשת (צילום לא פולשני שנועד לתת תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף) ובדיקה אנדוסקופית.

במרבית המקרים בעולם המערבי, הדלקת הכרונית בסינוסים הגורמת להופעת הפוליפים האפיים הינה מסוג TYPE 2 – המאופיין בהסננה של אאוזינופילים (תאי דלקת) ושינוים הנובעים ברקמה, עקב  ציטוקינים מסוג IL-4, IL-5 וIL-13 (חלבונים קטנים אשר מהווים את הבסיס לתקשורת בין תאי מערכת החיסון ובין תאים השייכים לרקמות הגוף). דלקת  זו מופיעה גם בדרכי הנשימה של מרבית מחולי אסטמה קשה.

מי עוד סובל מפוליפים באף? (נאזלפוליפוזיס)

פוליפים אפיים ודלקת סינוסים כרונית מופיעים בנוסף במספר מצבים רפואיים ייחודיים המצריכים בירור וטיפול משולב ע”י רופאי אא”ג  ורופאי אלרגיה ואימונולוגיה קלינית כגון:

1.”תסמונת רגישות למשככי כאבים” (– ( Samter’sTriadתסמונת זו כוללת תסמינים כגון פוליפים אפיים, אסטמה ואי סבילות לתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידליות (NSAID ) כגון אספרין, נורופן ואטופן. חשיפה לתרופות אלו גורמת לגודש אפי, נזלת, קשיי נשימה ולעיתים תפרחת על פני הגוף. התסמונת מופיעה במרבית המקרים בגיל המבוגר ושכיחותה בקרב מטופלים הסובלים מדלקת סינוסים כרונית ופוליפים אפיים נעה בין 5-10%. הדלקת בסינוסים בחולים אלו קשה יותר מאשר בחולים ללא אי סבילות ל NSAID.

2.ציסטיק  פיברוזיס- מחלה גנטית, אוטוזומלית רצסיבית הבאה לביטוי כמחלה רב מערכתית. המחלה נגרמת כתוצאה מפגם בחלבון ה- CFTR אשר גורם להפרעה בהעברת יונים, במיוחד כלור ונתרן (מלח) דרך תאי אפיתל ברקמות שונות של הגוף. חולים אלה סובלים ממחלת ראות קשה ופגיעה במערכת העיכול. בנוסף, חלקם סובלים גם הם מפוליפים אפיים, אשר אינם נובעים מדלקת TYPE 2 . במחלה זו הפוליפים האפיים מופיעים בגיל הילדות ושכיחותן עולה לאחר גיל ההתבגרות.

3.דלקת זיהום פטרייתי (Allergic fungal rhinosinusitis)  ב5-10% מהמטופלים אשר עוברים ניתוח עקב דלקת כרונית של הסינוסים ופוליפים אפים, ניתן למצוא דלקת המערבת זיהום פטרייתי (Allergic fungal rhinosinusitis). המצב  נובע  מתגובה של מערכת החיסון במנגנון המתווך ע”י IGE לפטרייה, מצב זה מחמיר את הדלקת ברקמת הסינוסים.

4. מחלות נדירות הפוגעות בכלי דם – גם מחלות נדירות עלולות להוביל לתסמינים של פוליפיים נאזליים. מחלות כגון Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis

איך מטפלים?

הטיפול הרפואי בדלקת סינוסים כרונית ופוליפים אפיים כולל שימוש בסטרואידים אשר מדכאים את התהליך הדלקתי. הסטרואידים ניתנים במשאפים או בנוזל שטיפה ולעיתים בכדורים דרך הפה.  מומלץ על שטיפות עם נוזל פיזיולוגי של דרכי האף ובמצבים בהם יש חשד לזיהום חיידקי ניתנת אנטיביוטיקה.

במקרים בהם אין שיפור למרות השימוש התרופתי המקובל, מבוצעים ניתוחים להסרת הפוליפים והרקמה הדלקתית הכרונית. הניתוחים מבוצעים בעזרת החדרת אנדוסקופ לחלל האף הסרת הרקמה הדלקתית וכריתת הפוליפים, (Functional Endoscopic Sinus Surgery).

במרבית מהמקרים חלה הטבה במצבו של המטופל לאורך זמן והוא שב להשתמש בטיפול שמרני לפי הצורך. ב10-15%  מהמקרים  ישנה הישנות מהירה של הדלקת הכרונית והופעת פוליפים פעם נוספת, המצריכה לעיתים התערבות ניתוחית חוזרת.

חידושים בטיפול – בשנים האחרונות חלה תפנית בגישה הטיפולית והוחל בשימוש בתרופות ביולוגיות, אשר מטרתן העיקרית היא חסימת פעילות הציטו קינים אשר מדרבנים את התהליך הדלקתי הכרוני במערות האף.  המחשבה על השימוש  בתרופות אלו נבע מהצלחתן בטיפול בחולי אסטמה קשה אשר חלקה סובל מתהליך דלקתי דומה בדרכי נשימה. בעקבות מחקרים מוצלחים שהדגימו יעילות טיפולית,אישר לאחרונה מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA ) את השימוש בתרופה הביולוגית הראשונה דופילומאב (Dupilumab) לטיפול בחולים הסובלים מדלקת סינוסים כרונית המלווה בפוליפים אפיים. התרופה ניתנת בזריקה תת עורית כל שבועיים והוכחה כיעילה בטיפול בדלקת כרונית של הסינוסים המלווה בפוליפים אפיים. השימוש בתרופה מהווה פריצת דרך טיפולית עבור החולים ומקטינה את הצורך בשימוש בסטרואידים וניתוחים ומשפרת את איכות החיים.  אנו מקווים כי בקרוב  תונגש  התרופה ותכשירים ביולוגים דומים באמצעות סל התרופות לחולים בישראל.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • ההשפעה של אטופיק דרמטיטיס חמורה על היקף פעילות גופנית במבוגרים (Dermatitis)

  ההשפעה של אטופיק דרמטיטיס חמורה על היקף פעילות גופנית במבוגרים (Dermatitis)

  מבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס עם מחלה בדרגה חמורה יותר נוהגים לעסוק פחות בפעילות גופנית משנית לגרד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Dermatitis. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אטופיק דרמטיטיס מלווה בגרד כרוני, כאב מקומי, חסך שינה, דיכאון וחרדה, העשויים להוביל לירידה בפעילות גופנית. מטרת המחקר הייתה להבין את ההשפעה של המחלה העורית […]

 • מה בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים של החולים? (Br J Ophthalmol)

  מה בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים של החולים? (Br J Ophthalmol)

  במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בלתי-תלוי בין תסמיני עין יבשה ובין איכות חיים בריאותית ירודה. יתרה מזאת, איכות החיים הירודה נבעה בעיקר מירידה בתפקוד הראיה ונפילות לאחרונה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים הבריאותית בקרב […]

 • התלקחויות אסתמה מלוות בהידרדרות בתפקוד הריאתי (Thorax)

  התלקחויות אסתמה מלוות בהידרדרות בתפקוד הריאתי (Thorax)

   במאמר שפורסם בכתב העת Thorax מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התלקחויות אסתמה מלווה בהידרדרות מואצת של התפקוד הריאתי, כאשר מגמה זו נפוצה יותר בחולים צעירים יותר, אך נכונה גם לחולים מבוגרים.  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הידרדרות תפקוד ריאתי בחולים עם אסתמה תורמת לפרוגנוזה גרועה יותר בחולים אלו. התלקחויות אסתמה עשויות […]

 • טיפול בדופיקסנט עשוי להפחית את ההשפעה של התלקחויות חמורות על תפקוד ריאתי בחולי אסתמה (Allergy)

  טיפול בדופיקסנט עשוי להפחית את ההשפעה של התלקחויות חמורות על תפקוד ריאתי בחולי אסתמה (Allergy)

   במאמר שפורסם בכתב העת Allergy מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב-Dupilumab (דופיקסנט) מוביל לשיפור תפקוד ריאתי ללא תלות בהתלקחויות ומפחית את ההשפעה של התלקחויות על תפקוד ריאתי בחולים עם אסתמה בדרגה בינונית-עד-חמורה.  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התלקחויות אסתמה חמורות מעלות את הסיכון להידרדרות מואצת של התפקוד הריאתי. […]

 • שינויים התנהגותיים על-רקע טיפול במשאפי סטרואידים בילדים ומתבגרים עם אסתמה (Respir Res)

  שינויים התנהגותיים על-רקע טיפול במשאפי סטרואידים בילדים ומתבגרים עם אסתמה (Respir Res)

  במאמר שפורסם בכתב העת Respiratory Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קיים תת-דיווח אודות שינויים התנהגותיים על-רקע טיפול במשאפי קורטיקוסטרואידים בילדים ומתבגרים עם אסתמה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משאפי סטרואידים משמשים לטיפול באסתמה בכ-3% מכלל הילדים בדנמרק. למרות עדויות מוגבלות בנושא, ישנם דיווחי מקרים המציעים כי שינויים התנהגותיים על-רקע טיפול […]

 • עדויות חדשות תומכות בתועלת לאורך זמן של Tralokinumab לטיפול באטופיק דרמטיטיס (American Journal of Clinical Dermatology)

  עדויות חדשות תומכות בתועלת לאורך זמן של Tralokinumab לטיפול באטופיק דרמטיטיס (American Journal of Clinical Dermatology)

   מניתוח פוסט-הוק של ממצאי מחקר ECZTRA-3 שפורסמו בכתב העת American Journal of Clinical Dermatology, עולות עדויות נוספות התומכות בהמשך השיפור בתסמיני אטופיק דרמטיטיס בחולים אשר המשיכו לאורך זמן בטיפול ב- Tralokinumabעם טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים.  במסגרת המחקר חולקו באקראי חולים ביחס 2:1 לקבלת Tralokinumab בזריקה תת-עורית במינון 300 מ”ג או פלסבו, אשר ניתנו כל שבועיים, בשילוב […]

 • התועלת של פעילות גופנית אירובית על איזון אסתמה ואיכות החיים של החולים (J Asthma)

  התועלת של פעילות גופנית אירובית על איזון אסתמה ואיכות החיים של החולים (J Asthma)

  פעילות גופנית אירובית עשויה לשפר את השליטה באסתמה ואת איכות החיים של חולים עם מחלת הריאות הכרונית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Asthma. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לסקור את ההשפעות של פעילות אירובית על בקרת אסתמה ואיכות החיים במבוגרים עם מחלת הריאות. הם אספו נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרים פרוספקטיביים שפורסמו […]

 • טיפול ב-Omalizumab עשוי להפחית את הסיכון להתלקחות אסתמה שאינה אטופית (J Asthma)

  טיפול ב-Omalizumab עשוי להפחית את הסיכון להתלקחות אסתמה שאינה אטופית (J Asthma)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Asthma מדווחים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב- Omalizumab (זולאייר) יעיל בחולים עם אסתמה חמורה, בין אם מדובר באסתמה אטופית או מחלה שאינה אטופית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Omalizumab הוכח כיעיל בחולים עם אסתמה אטופית חמורה. עם זאת, אין מחקרים רבים להערכת היעילות של הטיפול […]