אלרגיה

חלק מהתגובות לחיסון כנגד נגיף הקורונה עשויות להיות דמויות-אלרגיה (מתוך אתר Medscape)

מומחים במדינה קליפורניה המליצה על עצירת מתן חיסוני מודרנה מאצווה מסוימת לאחר שקבוצה של שישה משתתפים קיבלו טיפול לאנאפילקסיס בעקבות קבלת החיסון. קבוצה של מומחים לאלרגיה ואימונולוגיה ומומחי בריאות הציבור בחנו את המקרים וקבעו כי לפחות חלק מהתגובות היו אנגיואדמה, או נפיחות תגובה אלרגית חמורה אך אף אחד מהמקרים לא היה באמת אנאפילקסיס. לא תועדו מקבצים נוספים של מקרים עם אותו חיסון במדינות אחרות ובקליפורניה המשיכו במתן החיסון.

עם זאת, נותרו שאלות בנוגע לתגובות הלוואי והמנגנונים בבסיס תופעות אלו. חלק מהתופעות נבעו מאלרגיה למרכיב בחיסון, ככל הנראה פוליאתילן גליקול המייצב את השומנים סביב רנ”א שליח, המרכיב העיקרי בחיסוני פייזר ומודרנה. הסבר אפשרי נוסף הוא כי חלק מהתופעות הן מצבים פסוידו-אלרגיה לחלבוני משלים.

מקרים של פסוידו-אלרגיה על-רקע הפעלת המשלים נראים כמו תגובה אלרגית חמורה, אך נובעים ממנגנון שונה ולא דורשים חשיפה קודמת לאלרגן. התמונה הקלינית דומה מבחינת הסימנים והתסמינים והטיפול דומה, אך המהלך הוא במסלול שונה.

נושא פסוידו-אלרגיה אינו מובן היטב, אך תופעות אלו נקשרו עם תגובות לחומר ניגוד בבדיקות הדמיה. במידה וחולה מפתח תגובה דמוית-אנאפילקסיס לאחר זריקת חומר ניגוד, עולה חשד גבוה לפסוידו-אלרגיה על-רקע הפעלת המשלים. אלו מטופלים שצריכים להיפגש עם מומחה למחלות אלרגיות טרם קבלת חיסונים כנגד נגיף הקורונה.

מרבית החולים עם אלרגיות נפוצות, דוגמת אלרגיות למוצרי מזון או תרופות, אינם צריכים לחשוש מפני תגובות אלרגיות, כך טוענים מומחים שבחנו את הסיכון לתגובות אלרגיות בעקבות חשיפה לחיסוני פייזר ומודרנה כנגד נגיף הקורונה.

ה-CDC קבע שלוש התוויות-נגד למתן החיסונים:

1.     תגובה אלרגית חמורה (דוגמת אנאפיקלסיס) לאחר מנה קודמת של חיסון רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה, או אחד ממרכיביו.

2.     תגובה אלרגית מיידית בכל חומרה למנה קודמת של חיסון רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה או אחד ממרכיביו (כולל פוליאתילן גליקול).

3.     תגובה אלרגית מיידית בכל דרגת חומרה לפוליס ורבאט (עקב אפשרות לתגובת רגישות-יתר צולבת עם פוליאתילן גליקול).

חולים אשר פיתחו תגובה אלרגית מיידית לחיסונים אחרים או טיפולים בזריקה צריכים להיוועץ במומחה אלרגיה או אימונולוגיה לפני קבלת חיסוני פייזר ומודרנה.

עוד מומלץ כי אלו עם היסטוריה של אנאפילקסיס מכל סיבה יישארו להשגחה במשך 30 דקות לאחר החיסון. פרוטוקולי החיסון קובעים כי כל אדם המקבל את החיסון ימתין 15 דקות במרפאה לאחר החיסון.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה