אלרגיה

יום המודעות לאסתמה: יותר אתגרים לצד מחקר וטיפולים חדשים, מאמר אורח מאת פרופ’ אלון הרשקו.

יום המודעות הבינלאומי למחלת האסתמה (המצוין בארבעה במאי), פוגש כ- 300 מיליון בני אדם המתמודדים עם אסתמה ברחבי העולם ואשר חוו השנה את מגפת הקורונה. מדובר במחלת ריאות הגורמת לדלקת בדרכי הנשימה עם תסמינים כגון שיעול, צפצופים, לחץ בחזה, קוצר נשימה ועוד. אין ספק שהשנה הייתה מאתגרת במיוחד לחולי האסתמה, שהוגדרו כקבוצת סיכון בתחילת המגיפה, אם כי בהמשך הסתבר כי דווקא חולים אלה, ובעיקר אלה שנוטלים טיפולי מנע באופן קבוע, נמצאו חסינים לווירוס יותר מאשר האוכלוסייה הכללית. גורם נוסף להחמרת גורמי סיכון עבור רוב חולי האסתמה הוא שינוי האקלים וריבוי תופעות כגון אובך, סופות חול ושינויים בעונות השנה.

בישראל מספר חולי האסתמה מגיע לכעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה. המחלה מאד מגוונת וידוע היום באופן ברור שאסתמה אינה מחלה אחת. מדובר על תופעה רבת פנים (אלרגיים, דלקתיים, או מבניים) שבה לכל חולה מאפיינים משלו בכל הנוגע לאלרגיה, לעוצמת הדלקת (לעיתים אאוזינופילית) ולמבנה דרכי הנשימה. למחלה זאת הוגדרו חמש דרגות חומרה וכעשרים אחוזים מכלל חולי האסתמה נחשבים בלתי מאוזנים, או מאוזנים בצורה תת מיטבית כאשר מחלתם נחשבת קשה וגורמת לכמה אשפוזים בשנה בשל התלקחויות, שאף מעמידות את החולים בסכנת חיים.

זאת גם אחת הסיבות שבאסתמה מטפלים כמה סוגי מומחים: רופאי ריאות, רופאי אלרגיה ואימונולוגים. פרופ’ אלון הרשקו, מומחה אלרגיה ואימונולוגיה בביה”ח הדסה עין כרם ויו”ר איגוד אלרגיה ואימונולוגיה בישראל, מרחיב על המגמות החדשות של הבנת המחלה ודרכי הטיפול בה החדשים ביותר. .

 • חידושים בהבנה של מחלת האסתמה – דלקת מסוג 2 (Type 2 inflammation)   בשנים האחרונות קיימת התייחסות לאסתמה בהיבט הפיזיולוגי שלה, ולא רק לתסמיניה. התהליך הביולוגי העומד בבסיס המחלה מקנה הבנה שאסתמה היא מחלה מאד מגוונת. בבסיס האסתמה קיים שילוב שלתאים וזרועות שונות של מערכת החיסון.מקובל להתייחס ל- 3 זרועות שיוצרות את ההגדרה של דלקת מסוג 2: הזרוע האאוזינופילית (האאוזינופיל הוא אחד מתאי מערכת החיסון בעלי תפקיד מאד מרכזי במחלת האסתמה). זרוע נוספת היא הזרוע האלרגית (אסתמה אלרגית). והזרוע השלישית היא מבנה הריאה שמפריע לתהליך נשימתי תקין. המדריך הרפואי העולמי החדש לטיפול במחלת האסתמהGINA) ) מסביר כי בחולים באסתמה קשה, עיכוב של תהליכים או שחקני מפתח בתהליך הדלקתי מסוג 2, עשוי להביא לאיזון המחלה ושליטה בתסמינים.
 • מאפיינים משולבים בהבנה החדשה של מושג דלקת מסוג 2 (Type 2 Inflammation) של אסתמה אנו עדים לקיום של  חולים בדרגות חומרה של אסתמה כאשר דרגות 4 ו-5 מייצגותדרגות של אסתמה בינונית וקשה. במטופלים כאלו לא מושג איזון מיטביבעזרתהטיפולים הקיימים. אחת הסיבות העיקריות לכך נובעת מהתופעה של מאפיינים משולבים (mixed phenotype). המשמעות היא שהמטופל אינו סובל רק מאסתמה אלרגית או אאוזינופילית אלא מהשילוב. לפעמים מדובר משילוב של 2 או 3 זרועות של מערכת החיסון. משמעות מושג היאשהבסיס הביולוגי למחלה אינו חד משמעי. כיום ידוע ש 80% מבין חולה האסתמה הם בעלי מאפיינים משולבים ועל כן יש לבצע ועל כן יש לבצע הערכה מחודשת של מחלה זאת ולשאוף להתאמה אישית של הטיפול.
 • מהפכת הטיפולים הביולוגים הטיפולים הביולוגים החלו להיכנס לשימוש באסתמה בינונית וקשה לאור זאת שכעשרים אחוזים מכלל חולי האסתמה לא השיגו איזון עם הטיפולים המסורתיים, כגון משאפים וסטרואידים. בנוסף לכך, שימוש ארוך וקבוע בסטרואידים עלול לגרוםלתופעות לוואי הנובעות מחשיפה לסטרואידים, כגון בריחת סידן מהעצמות, השמנה וכו’. הבחינה המחודשת של המחלה על פי מאפייניה  (כלומר, הבסיסי הביולוגי פיזיולוגי) במקום להתמקד רק בתסמינים,הובילה לשימוש בטיפולים ביולוגים.טיפולים אלו מכוונים כנגד מתווכי דלקת חלבוניים המכונים ציטוקינים. הם מנטרלים את הציטו קינים אינטרלוקין 5, וכן אינטרלוקינים 4 ו-13. הנוגדנים המרכיבים את הטיפולים הביולוגיםהללומעכבים את תהליכי הדלקת או האלרגיה ובכך מונעים התלקחות של אסתמה ולעיתים מביאים לכדי שיפורים משמעותיים בתפקודי הריאות. בשני מחקרים שפורסמו במגזין המדעי New England Journal of Medicine נמצא שטיפול ביולוגי בדופילומאב (דופיקסנט) המעכב את האינטרלוקינים4 ו- 13, גורם לשיפור בתפקודי ראות (FEV) לאחר שבועיים מתחילת הטיפול.בטיחות הטיפולים הללו נחקרים ביסודיות וכיום, קיים כבר טיפול ביולוגי המאושר לילדים החל מגיל שש כשתכשירביולוגי נוסף נמצא גם הוא כבר בשלבי אישור לילדים ב-FDA.
 • נגישות כמו בלא מעט תחומים בחיים, פשטות הטיפול משפרתאת רמת ההיענות הטיפולית ובכך משפרת את  בריאות המטופל ואת איכות חייו. רוב התרופות הביולוגיות ניתנות בהזרקה או עירוי בבית החולים. כיום קיימת מגמת של הזרקה עצמית בבית. ישנו טיפול ביולוגי  שניטל בבית באופן עצמאי כבר מהזריקה הראשונה. ישנם גם טיפולים שמתחילים בבית החולים וממשיכיםבהזרקה עצמית בבית.
 • התאמה  אישית – עם הזמן מצטבר יותר ויותר מידע על השימוש בתרופות הביולוגיות. לדוגמא, לפני כמה חודשים פורסם פוסטר מחקר ה-“טראוורס” (TRAVERS) בכנס איגוד רופאי הריאות האירופאי שמצא כי השימוש בטיפול ביולוגי באחד הטיפולים, יעיל ובטוח לאורך זמן מעקב של 3 שנים. זאת, לצד העובדה שהרופאים מצליחים להפחית ואף להוריד את השימוש בסטרואידים הודות להתאמה אישית של הטיפולים הביולוגים. בשנה האחרונה נצפתה הרחבה בהתוויות של טיפולים ביולוגים חדשניים, וזאת בעקבות מחקרים ומידע רפואי שנצבר. עובדה זאת מאפשרת להעניק טיפול ביולוגי מדויק לכל חולי האסתמה עד להשגה של איזון מיטבי.
 • רפרנס מחקרי:

  0 תגובות

  השאירו תגובה

  רוצה להצטרף לדיון?
  תרגישו חופשי לתרום!

  כתיבת תגובה

  מידע נוסף לעיונך

  כתבות בנושאים דומים