אלרגיה

ה-FDA אישר את דופקיסנט כטיפול ראשון במבוגרים מעל 12 עם דלקת אאוזינופילית (הודעת סאנופי)

אישור FDA לדופיקסנט את dupilumab כטיפול ראשון למבוגרים וילדים מגיל 12 ומעלה עם דלקת אאוזינופילית של הוושט. ההערכה היא שבישראל יש כ- 5,000 חולים במחלה (EoE).

זהו התרופה הביולוגית הראשונה למחלה, והתרופה הראשונה והיחידה שאושרה ב FDA. זוהי גם התרופה היחידה שמאושרת לילדים (גילאי 12-18).

דלקת אאוזינופילית של ושט (eosinophilic esophagitis (EoE היא מחלה כרונית ומדרדרת הבאה לידי ביטוי בדלקת מסוג 2 הפוגעת בוושט, הגורמת להיצרות הולכת וגדלה של הוושט עד כדי פגיעה והתעבות של השריר. במקרים החמורים לא ניתן לבלוע אוכל מוצק ונדרשת התערבות כירורגית. לרבים מהחולים יש מחלות רקע נלוות נוספות ובהן אסתמה, אוטופיק דרמטיטיס, ואלרגיות שכן יש להן את אותו מקור של תאים אאוזינופילים, הגורמים לדלקת מסוג 2.  חולי EOE סובלים מתסמינים של קשיים בבליעה, בריפלוקס ובחוסר נוחות כללית ובמקרים הקשים יותר התקעות של מזון בוושט.
המחלה מאובחנת היום באמצעות תסמינים, בדיקה אנדוסקופית בחיפוש אחר שינוי מבני של הושט וביופסיה להימצאות תאים אאוזינופילים.

 הטיפולים עד היום כוללים תרופות נגד צרבת, משאפים סטרואידים שלוקחים דרך הפה, טיפול כרוני בסטרואידים ארוכי טווח, וטיפולים כירורגיים להרחבת הוושט. כאמור, עבור החולים מדובר בבשורה של ממש משום שדופיקסנט היא התרופה הביולוגית הראשונה למחלה, והתרופה הראשונה והיחידה שאושרה ב FDA לבני 12 ומעלה.

להודעת ה FDA

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים