דרמטולוגיה

התערבות ניתוחית לפני טיפול במעכב Hedgehog משפרת תוצאות טיפול בנגעי BCC (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Mohs Surgery)

הסרה חלקית של BCC (Basal Cell Carcinoma) אקסופיטי גדול לפני מתן טיפול במעכב Hedgehog עשויה להביא לשיפור התוצאות, כך טוענים מומחים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Mohs Surgery.

החוקרים מסבירים כי מעכבי Hedgehog, Vismodegib (אריוודג’) ו-Sonidegib (אודמזו) מאושרים לטיפול ב-BCC מתקדם-מקומית, עם שיעורי תגובה מלאה של 31% מהמקרים של מחלה מתקדמת-מקומית עם Vismodegib. עם זאת, טיפול מונותרפי אינו נסבל לאור תופעות לוואי, בעיקר התכווצויות שרירים, נשירת שיער ושינוי בטעם.

החוקרים זיהו תגובה מהירה וממושכת לטיפול במעכב Hedgehog לאחר התערבות ניתוחית וכדי להבהיר את הנקודה, הם הציגו מקרה של אישה בת 82 שנים, אשר אובחנה עם BCC נודולארי, המורגי ועם גלד, אשר כיסה כמעט את כל האף והעפעף התחתון משמאל. מדובר בהישנות גידול שהתפתח לאורך עשר שנים וחדר לעצמות האף, אך לא לרקמות סביב העיניים.

מנתח חיצוני הציע כריתה מלאה של האף ושל העפעף התחתון, אך המטופלת סירבה. הרופאים החליטו על טיפול ב-Vismodegib, אך לפני כן, הושלמה הסרה חלקית של הגידול במטרה לסייע להקלה על כאב ודימום. הצוות המטפל לא נגע בחלק הגידול שהתפשט מהנחיריים לתוך חלל האף והשאירו את החלק הזה להשפעת הטיפול התרופתי.

לאחר תשעה חודשים, הגידול למעשה נעלם, ללא עדות להישנות לאחר שלוש שנים. הסרה חלקית בניתוח לפני מתן מעכב Hedgehog הפחית את עומס הגידול ועשויה להביא לעליה ביעילות הטיפול התרופתי ולקצר את משך הטיפול.

החוקרים הציגו מקרה נוסף של אישה בת 64 שנים אשר פנתה לחדר המיון לאחר התעלפות עם המוגלובין 3.2 מ”גר/ד”ל עקב אובדן דם כרוני משנית ל-BCC מכוייב בגב העליון. הנגע הגיע לגודל של עד 25 ס”מ וחדר לעומק של 3.5 ס”מ ללא מעורבות עצם. עד פנייתה להערכה רפואית, האישה התמכרה לאופיואידים. החולה החלה טיפול ב-Vismodegib עם הקטנה בגודל הנגע לאחר שישה חודשים והמטופלת עברה כריתה של הגידול העורי ולאחר מכן בוצע תיקון שתל שריר וקרינה. לאחר 5.5 שנים, אין עדות למחלה והסימן היחיד לנגע שהיה קודם לכן הוא צלקת לאורך הגב העליון.

החוקרים מציעים כי שינוי במסלול מעבר אותות על-רקע רימודלינג של הרקמה עשוי לעמוד בבסיס התגובה הטובה יותר לטיפול התרופתי לאחר הסרה חלקית של הגידול ומוסיפים כי ניתוח להסרה חלקית של הגידול עשוי להפחית את ההטרוגניות הגנטית של תאי גידול, כך שהתאים הנותרים הם פחות עמידים לעיכוב Hedgehog.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Mohs Surgery

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים