מה בין חומרת סוכרת ובין התקדמות היצרות מסתם וותין? (מתוך Research Square)

בחולים עם היצרות מסתם וותין בדרגה קלה-עד-בינונית, ריכוז המוגלובין מסוכרר גבוה יותר מלווה בהתקדמות מהירה יותר של מחלת המסתם, כך עולה מנתונים חדשים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר Research Square.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 1,366 חולים (גיל ממוצע של 74 שנים) בדרום קוריאה עם אבחנה של היצרות מסתם וותין בדרגה קלה-עד-בינונית. כל החולים השלימו בדיקות אקו-לב להערכת מסתם הוותין לפחות שישה חודשים לאחר הערכה ראשונה (חציון משך מעקב של 18.4 חודשים).

מבין המשתתפים במחקר, 1,037 היו ללא סוכרת (חציון המוגלובין מסוכרר של 5.8%), 186 היו חולי סוכרת עם ריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי נמוך מ-7% (חציון של 6.4%) ו-143 חולים עם סוכרת וריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי של 7% ומעלה (חציון של 7.6%).

התוצא העיקרי של המחקר היה התקדמות היצרות מסתם וותין לאורך זמן, כפי שנקבע לפי השינוי השנתי בשיא מהירות זרימת דם דרך המסתם.

החוקרים מדווחים כי קצב התקדמות היצרות מסתם הוותין היה פרופורציונאלי לריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי, כאשר קצב ההתקדמות היה מהיר יותר בחולים עם ריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי גבוה יותר.

מניתוח רב-משתני עלה כי ריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע התחלתי נקשר בקשר מובהק סטטיסטית עם התקדמות מואצת של היצרות מסתם הוותין, עם התקדמות מהירה ב-27% של היצרות מסתם הוותין לכל עליה של 1% בריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי.

כאשר החוקרים בחנו את ריכוז המוגלובין מסוכרר כמשתנה קטגוריאלי, ריכוז המוגלובין מסוכרר של 7% ומעלה נקשר באופן מובהק סטטיסטית עם עליה של 52% בקצב התקדמות היצרות מסתם הוותין, בהשוואה לחולים עם ריכוז המוגלובין מסוכרר קטן מ-7%.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות איזון גליקמי בחולים עם סוכרת והיצרות מסתם וותין בדרגה קלה-עד-בינונית. איזון אינטנסיבי יותר של רמות הסוכר בדם עשוי להפחית את קצב התקדמות היצרות מסתם הוותין בחולים עם סוכרת והיצרות קלה-עד-בינונית של מסתם הוותין.

מתוך Research Square

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה