רפואה דחופה

הסתיים בהצלחה תרגיל אט”ה במרכז הרפואי זיו בצפת

הסתיים בהצלחה תרגיל אט”ה במרכז הרפואי זיו בצפת, בשיתוף מד”א וכוחות צה”ל, המדמה אירוע רב נפגעים כתוצאה ממגע עם חומרים מסוכנים במצב מלחמתי.

ד”ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו אמר, כי המיקום של זיו בסמוך לגבולות עם לבנון וסוריה מחייב על שימור ותרגול המוכנות לתרחישים שונים ומגוונים בשעת חירום. “היום תרגלנו יום קרב שבמהלכו מתרחש זיהום טוקסוקולוגי הפוגע הן באזרחים והן בחיילים ומצריך פינוי פצועים, טיהור וטיפול בתנאים ייחודיים. נמשיך לקוות שאירוע כזה לא יתממש לעולם ובמקביל, להיות מוכנים למתן מענה רפואי מציל חיים בכל תרחיש ולכל אדם”.

בתרגיל שהחל כאירוע רב נפגעים (אר”ן) קונבנציונאלי והתפתח במהלכו לאירוע בו אוכלוסייה רחבה שנחשפה לחומרים מסוכנים, השתתפו עשרות אמבולנסים של מד”א, שתרגלו הבאת פצועים לאזור טיהור מיוחד, בו העניקו צוותי רפואת החירום מזיו טיפול ראשוני מציל חיים. הטיפול ניתן תוך שמירה על בידוד והגנה מוחלטת על הצוותים המטפלים בעזרת מסכות אב”כ אקטיביות וחליפות אטומות, על מנת למנוע זיהום והתפשטות החומרים הרעילים לאזורי בית החולים האחרים שנותרו סטריליים. בתרגיל השתתפו כוחות רבים של פיקוד העורף בפיקודו של אל”מ איציק בר, מפקד מחוז צפון של פקע”ר ובהנחייתה של רס”ן שרית אברהם עשור, ראש מדור היערכות לשעת חירום בבתי החולים בחיפה ובצפון.

המודעות הציבורית והמקצועית העולמית לאפשרות התרחשותו של אירוע טוקסיקולוגי המוני (אט”ה), החלה לאחר אסון בופאל בהודו, בו קיפחו חייהם למעלה מ- 3000 איש וכמאתיים אלף נזקקו לעזרה רפואית, כתוצאה מתאונה תעשייתית במהלכה השתחררה כמות גדולה של חומר רעיל (מתיל איזוציאנט) לאטמוספירה. הדאגה והחתירה למוכנות גברו בעולם עם התרחשותם של האסון הגרעיני בפוקושימה, יפן, שנגרם כתוצאה מרעידת אדמה ואסון צ’רנוביל, ברוסיה, שגרם למותם המיידי של 80 בני אדם, חשיפת אלפים אחרים לתחלואה סופנית ופינויים של מעל 115 אלף תושבים ברדיוס של כ-30 ק”מ, בשל ענן רדיואקטיבי של יוד וצזיום, שנוצר כתוצאה מהפיצוץ האדיר בכור האטומי והתפשט כמעט על פני כל שטחה של אירופה.

אלה דגן, דוברות המרכז הרפואי זיו

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים