המדריך לבדיקות להערכת סידן בעורקים כליליים (מתוך MedPage Today)

בשנים האחרונות פורסמו נתונים רבים אודות בדיקות להערכת סידן בעורקים הכליליים (Coronary Artery Calcium, או CAC), בדיקה אשר זכתה לתמיכת האיגודים המובילים בשנת 2018. כעת ד”ר אנתוני פירסון, קרדיולוג בעובד בבית חולים בסיינט לואיס פרסם מאמר דעה בו תיאר את בדיקות אלו.

לדבריו, הרציונל בביצוע בדיקת CAC הוא לזהות טרשת עורקים תת-קלינית, כך ניתן לזהות נגע טרשתי עוד לפני קרע של הנגע והתפתחות התקף לב או אירוע מוחי. בדיקת אולטרה-סאונד של עורקי התרדמה הינה כלי דומה להערכה זו ולמעשה בדיקת סקר של כלי הדם הינה כלי מדויק, לא-מזיק ולא-כואב להערכת טרשת עורקים תת-קלינית.

ד”ר פירסון כותב כי הוא נוהג לטפל באספירין במינון נמוך בנבדקים ללא אירוע קליני אך עם נגע טרשתי משמעותי בעורקי התרדמה, מדד CAC גבוה, או עדות לנגע טרשתי באבי העורקים או בעורקים היקפיים אשר זוהתה בבדיקת CT או אולטרה-סאונד מסיבה אחרת.

בדיקת CAC עשויה לשמש כלי מצוין לסיווג טוב יותר של הסיכון להתקפי לב ואירועים מוחיים ולסייע לקבוע את הצורך בסטטינים או שינוי אגרסיבי של אורחות החיים. הדבר חשוב במיוחד במקרים בהם יש הסתייגויות רבות מפני טיפול בסטטינים או עבור מטופלים המתלבטים בנוגע לטיפול. למרות ש-CAC דומה במידה מסוימת לבדיקת ממוגרפיה (בשני המקרים בדיקת הסקר מבוססת על מנת קרינה נמוכה), CAC אינו מקביל לממוגרפיה של הלב כפי שטענו בעבר.

בסוף שנת 2018, בדיקת CAC אומצה בהנחיות המובילות בעולם הקרדיולוגיה, כולל הנחיות ה-AHA/ACC לטיפול בשומנים בדם, שם ניתן דגש לבדיקת CAC בהליכי קבלת החלטות לטיפול בחולים בסיכון בינוני. באלו בגילאי 40-75 שנים, ללא מחלה טרשתית ידועה עם סיכון לאירוע מוחי והתקף לב בתוך עשר שנים בטווח 7.5%-20% (סיכון בינוני), מציעים לשקול השלמת בדיקת CAC. במידה והמדד אפסי, אזי לרוב אין צורך בסטטינים. במידה והמדד מעל 100 ו/או מעל אחוזון 75, אזי יש להתחיל בטיפול בסטטינים.

ד”ר פירסון מקווה כי בקרוב חברות הביטוח יתחילו לכסות בדיקות CAC. במידה ומעוניינים לנקוט פעולה בכל הנוגע לבריאות הלב וכלי הדם, מומלץ להתייעץ עם הרופא ולשאול אם בדיקה להערכת CAC צפויה לסייע בכך. מחקר בו תיערך השוואה של תוצאות טיפול בהנחיית CAC, אל מול טיפול שאינו מבוסס על CAC צפוי לתרום להבנת הנושא, עשוי להיות מעניין מאוד. עם זאת, מחקר כזה לא צפוי להיות מושלם בשנים הקרובות.

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים