משפחה

תוצאות מבטיחות למשלב מעכב VEGF ומעכב בקרה חיסונית כנגד גידולים סולידיים (Lancet Oncol)

מחקר מוקדם להערכת טיפול משולב הכולל מעכבים של שני מסלולים מרכזיים בהתקדמות גידולים מציע כי מתן משלב מעכבי VEGF ומעכבי בקרה חיסונית הינו בטוח ועשוי להיות יעיל בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non Small Cell Lung Cancer) מתקדם או גרורתי ובאלו עם ממאירות וושט-קיבה מתקדמת או סרטן שלפוחית, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הבטיחות והיעילות הראשונית כנגד גידולים של משלב Ramucirumab (סירמזה אנטגוניסט ל-VEGFR-2) עם Pembrolizumab (קיטרודה, אנטגוניסט ל-PD-1) בחולים לאחר טיפול קודם לסרטן מתקדם בקיבה או צומת קיבה-וושט, NSCLC או בשלפוחית השתן.

המחקר הלא-אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 1a/b נערך ב-16 מרכזים רפואיים, בתי חולים ומרפאות בארצות הברית, צרפת, גרמניה, ספרד ובריטניה. החוקרים כללו חולים מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה עם הוכחה היסטולוגית לסרטן קיבה או צומת וושט-קיבה, NSCLC, או סרטן בדרכי השתן, בהם תועדה התקדמות מחלה לאחר קו-טיפול אחד או שני קווי טיפול קודמים (באלו עם סרטן קיבה או סרטן צומת וושט-קיבה), או עד שלושה קווי טיפול (באלו עם NSCLC או סרטן בדרכי השתן).

התוצא העיקרי של המחקר היה בטיחות וסבילות משלב Ramucirumab עם Pembrolizumab כפי שנקבע לפי היארעות אירועים חריגים בשלב 1a ו-1b ולפי רעילות מגבילת-מינון במהלך שלב 1a. הערכת בטיחות ופעילות הטיפול התבססה על כל החולים שקיבלו לפחות מנה אחת של הטיפול במחקר.

בתקופה שבין יולי 2015 ועד יוני 2016 נכללו 92 חולים שקיבלו טיפול כנגד ממאירות (41 חולים עם סרטן קיבה או צומת וושט-קיבה, 27 חולים עם NSCLC ו-24 חולים עם סרטן בדרכי השתן). חציון משך המעקב עמד על 32.8 חודשים.

במהלך המחזור הראשון לטיפול בשלב 1a (11 חולים), חולה אחד עם סרטן צומת וושט-קיבה שקיבל את הטיפול המשולב פיתח כאבי בטן, דלקת מעי, דלקת כבד, מחלת ריאות אינטרסטיציאלית וצהבת בדרגה 3 וכולסטאזיס בדרגה 4 ובסופו של דבר הלך לעולמו לאחר 40 ימים. התמותה יוחסה להתקדמות המחלה. לא תועדו רעילויות מגבילות-מינון אחרות וההחלטה הייתה להמשיך במינונים המלאים של Ramucirumab ו-Pembrolizumab בשלב 1b (81 חולים).

אירועים חריגים על-רקע הטיפול תועדו ב-75 חולים (82%) מבין 92 חולים, כאשר הנפוצים בהם כללו עייפות (33 חולים, 36%), בעיקר בדרגת חומרה 1-2. עוד מדווחים החוקרים כי 22 חולים (24%) פיתחו אירוע חריג אחד לפחות על-רקע הטיפול התרופתי, אשר היה בדרגה 3 ומעלה, כאשר האירועים הנפוצים כללו יתר לחץ דם (6 חולים, 7%) ודלקת מעי (5 חולים, 5%).

אירועים חריגים חמורים תועדו ב-53 חולים (58%) מבין 92 חולים ויוחסו לטיפול ב-22 מקרים (24%). האירועים החמורים הנפוצים ביותר על-רקע הטיפול כללו כאבי בטן בחולים עם סרטן קיבה או וושט-קיבה (3 מבין 41 חולים, 7%); אסתניה ואוטם לבבי בחולים עם NSCLC (2 מבין 27 חולים, 7%) ודלקת מעי בחולים עם סרטן בדרכי השתן (2 מבין 24 חולים, 8%).

החוקרים מדווחים כי 6 חולים (7%) מבין 92 חולים הפסיקו את הטיפול בשל אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי, כאשר מקרה תמותה אחד יוחס לטיפול התרופתי במסגרת המחקר.

מספר החולים בהם תועדה תגובה אובייקטיבית לטיפול עמד על 3 מבין 41 (7%) חולים עם סרטן קיבה או צומת וושט-קיבה, 8 מבין 27 (30%) חולים עם NSCLC ו-3 מבין 24 (13%) חולים עם סרטן בדרכי השתן.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הטיפול המשולב הנ”ל, עם או בלי כימותרפיה, בעיקר בחולים עם גידולים כנגדם לא תועד ערך מוסף לטיפול במעכב בקרה חיסונית בלבד, בהשוואה לטיפול כימותרפי.

Lancet Oncol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים