משפחה

הערכת משלב Androgen Deprivation Therapy עם Enzalutamide או פלסבו בטיפול בסרטן ערמונית גרורתי ורגיש להורמונים (Journal of Clinical Oncology)

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology עולה כי בחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ורגיש להורמונים, משלב Enzalutamide (אקסטנדי) עם ADT (Androgen Deprivation Therapy) מפחית משמעותית את הסיכון להתקדמות גרורתית או תמותה לאורך הזמן, בהשוואה למשלב ADT עם פלסבו.

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של Enzalutamide כנגד סרטן ערמונית גרורתי ורגיש להורמונים. מחקר ARCHES הינו מחקר בינלאומי, כפל-סמיות, בשלב 3, שכלל 1,150 גברים עם סרטן ערמונית גרורתי ורגיש להורמונים, אשר חולקו באקראי לטיפול במשלב Enzalutamide (160 מ”ג/יום) או פלסבו, בשילוב עם ADT, תוך סיווג החולים לפי נפח המחלה וטיפול קודם ב-Docetaxel.

התוצא העיקרי של המחקר הי הישרדות ללא עדות להתקדמות הדמייתית.

החוקרים מדווחים כי הסיכון להתקדמות הדמייתית או תמותה היה נמוך יותר משמעותית עם משלב Enzalutamide ו-ADT, בהשוואה למתן ADT עם פלסבו (יחס סיכון של 0.39, p<0.001; חציון טרם נקבע לעומת חציון של 19 חודשים). שיפור משמעותי דומה תועד בהישרדות ללא-התקדמות הדמייתית בתתי-קבוצות שהוגדרו מראש לפי נפח המחלה וטיפול קודם ב-Docetaxel.

בקבוצת ההתערבות תועד סיכון מופחת משמעותית להתקדמות רמות PSA (Prostate Specific Antigen), התחלת טיפול חדש כנגד ממאירות, אירוע שלד תסמיני ראשון, עמידות לטיפול סירוס וסיכון מופחת להתקדמות כאב. שיעור גבוה יותר של גברים השיגו רמות PSA לא-מדידות ו/או תגובה אובייקטיבית עם משלב Enzalutamide עם ADT.

חולים בשתי הקבוצות דיווחו על איכות חיים טובה יותר בתחילת המחקר, אשר נשמרה לאורך הזמן. אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה תועדו ב-24.3% מהחולים בקבוצת ההתערבות וב-25.6% מאלו בקבוצת הטיפול ב-ADT עם פלסבו, ללא תיעוד של אירועים חריגים בלתי-צפויים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות של Enzalutamide עם ADT בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי ורגיש להורמונים, עם פרופיל בטיחות תואם לנתונים ממחקרים קודמים.

Journal of Clinical Oncology

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים