תוצאות ארוכות טווח של פרוצדורת LSCP לצניחת איברי אגן (Obstet Gynecol)

ארבע מתוך חמש נשים לאחר פרוצדורת LSCP (Laparoscopic Sacrocolpopexy) להקלה על תסמיני צניחת איברי אגן דיווחו על שיפור מתמשך בתסמינים סובייקטיביים לאחר כשבע שנים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

המחקר הפרוספקטיבי נערך בין 1996-2014 במרכז יחיד בבלגיה וכלל נשים לאחר פרוצדורת LSCP בשל צניחת איברי אגן. מבין 331 משתתפות, הערכה לאחר-ניתוח הייתה זמינה אודות 280, כולל 185 בהן הושלמה בדיקה גופנית.

לאחר חציון מעקב של 85.5 חודשים, ב-21% מבין 280 הנשים תועד מדד Patient Global Impression of Change של 4 נקודות (מעט טוב יותר) וב-62% תועד מדד של 5 נקודות (הרבה יותר טוב). עוד מדווחים החוקרים כי 12% מהמשתתפות דיווחו על הרעה קלה או משמעותית במצבן.

שיעור הניתוחים החוזרים עמד על 17.8%; 19 נשים השלימו ניתוח חוזר בשל סיבוכים הקשורים בשתל. 16 נשים חוו כישלון אנטומי לאחר חציון מעקב של 86 חודשים.

החוקרים מציינים הבדלים בין תוצאות אנטומיות ובין תסמינים סובייקטיביים. לדוגמא, בשמונה נשים תועדה הרעה לאחר-ניתוח, אך לא ניתן היה לזהות הישנות צניחת איברי אגן. בנוסף, 16 נשים דיווחו על תחושה טובה יותר, אך זוהתה הישנות צניחה אפיקאלית.

ממצאי המחקר מאשרים כי פרוצדורת LPSC הינה התערבות מוצלחת במקרים של צניחה אפיקאלית של הנרתיק.

Obstet Gynecol 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים