משפחה

אימון גופני מפחית אובדן עצם משנית לניתוח מעקף קיבה בנשים (J Clin Endocrinol Metab)

הליכה פעילות גופנית

אימון גופני עשוי להפחית את היקף אובדן העצם בנשים לאחר ניתוח מעקף קיבה עם השמנה חמורה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוח בריאטרי עשוי להוביל לאובדן עצם חמור וכעת הם ביקשו לבחון את החשיבות של אימון גופני בהפחתת היקף אובדן עצם לאחר הניתוח. לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר, שכלל 70 נשים בגילאי 25-55 שנים עם השמנה חמורה, אשר חולקו לקבוצת התערבות (אימון גופני תחת השגחה למשך שישה חודשים) או קבוצת ביקורת (טיפול סטנדרטי).

התוצא העיקרי של המחקר הוגדר כ-Areal Bone Mineral Density (aBMD). תוצאים משניים כללו את מיקרו-ארכיטקטורה של העצם, ספיגת עצם וסמנים ביוכימיים.

מהנתונים עולה כי הניתוח הבריאטרי הוביל לירידה משמעותית במדדי aBMD בצוואר הירך, כלל ירך, רדיוס דיסטאלי וכלל גוף. יתרה מזאת, ניתוח הוביל לעליה בסמני ספיגת עצם, כולל CTX, P1NP, Sclerostin ו-Osteopontin. חשוב מכך, בהשוואה לטיפול סטנדרטי, אימון גופני הפחית את אחוז הירידה במדדי aBMD בצוואר ירך (הבדל ממוצע משוער של 2.91-), כלל ירך (הבדל ממוצע משוער של 2.26-), רדיוס דיסטאלי (הבדל ממוצע משוער של 1.87-) ו-Ct.vBMD (Cortical Volumetric Bone Mineral Density) ברדיוס דיסטאלי (הבדל ממוצע משוער של 2.09-).

אימון גופני גם הפחית השינויים ברמות CTX (הבדל ממוצע משוער של 0.20- ננוגרם/מ”ל), P1NP (הבדל ממוצע משוער של 17.59- ננוגרם/מ”ל) ו-Sclerostin (הבדל ממוצע משוער של 610- פיקוגרם/מ”ל), בהשוואה לטיפול סטנדרטי. אימון גופני לא השפיע על סמנים ביוכימיים דוגמת ויטמין D, סידן, רמות PTH, זרחן ומגנזיום.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אימון גופני עשוי להפחית את אובדן העצם משנית לניתוח בריאטרי, ככל הנראה במנגנונים הכוללים דיכוי ספיגת עצם ו-Sclerostin. הם קוראים לשלב אימון גופני בטיפול במטופלים לאחר ניתוח בריאטרי במטרה לשמור על מסת העצם.

J Clin Endocrinol Metab 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים