הערכת השפעות Vibrotactile Stimulation על תסמיני פיברומיאלגיה (Arthritis Res Ther)

הפרעות תחושתיות בחולי פיברומיאלגיה הן נפוצות ומורכבות וכעת מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis Research & Therapy עולה כי לגירוי VTS (Vibrotactile Stimulation) השפעה חיובית באוכלוסיית חולים זו, לאחר שהחוקרים מצאו כי גישה זו הובילה להקלה נרחבת בתסמיני המחלה.

במסגרת המחקר האקראי, כפל-סמיות, מבוקר טיפול דמה, ביקשו החוקרים לבחון באופן ספציפי את ההשפעה של גירוי VTS על הקלה בתסמיני פיברומיאלגיה. מדגם המחקר כלל 72 נשים והחוקרים ניתחו את הנתונים מ-63 מקרים.

התערבות פעילה כללה גירוי גופי נרחב עם רטט מכאני עדין שניתן במהלך שלוש שעות בלילה, לאורך שלושה שבועות ותקנון להשפעת פלסבו נעשה באמצעות ציוד זהה בכדי לדמות אפשרות טיפול חליפית. התוצא העיקרי כלל משלב של כאב, עייפות ותלונות על תפקוד קוגניטיבי ירוד.

מהנתונים עולה כי גירוי VTS היה עדיף משמעותית על טיפול-דמה בהקלה על תסמיני פיברומיאלגיה. עם זאת, מניתוח חד-משתני עלה כי ההשפעה לא הייתה אוניברסאלית, כאשר זוהו יתרונות בהערכת תחושות סומאטיות לא-נעימות דוגמת כאב מפושט ועייפות, אך לא נרשם שיפור בתפקוד קוגניטיבי, חרדה ודיכאון. גירוי VTS נסבל היטב ואיכות השינה השתפרה משמעותית למרות העובדה שהגירויים נינתו בלילה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מספקים עדויות חדשות לכך שגירוי לא-כואב עשוי להשפיע לטובה על המערך הסומאטו-סנסורי בחולי פיברומיאלגיה. מנקודה מבט קלינית, היקף השיפור וקלות השימוש תומכים בבחירה באפשרות זו להקלה סימפטומטית בחולי פיברומיאלגיה.

Arthritis Res Ther. 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים