משפחה

סמנים במהלך טיפול עשויים לשפר חיזוי תגובה לטיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי כנגד סרטן שד (Breast Cancer Res)

שינויים בביטוי גנטי במהלך דגימות עוקבות מנשים עם סרטן שד תחת טיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי עשויים לסייע בזיהוי סמנים חדשים למעקב במהלך הטיפול האונקולוגי ותומכים בחשיבות בדיקות פרוגנוסטיות בחיזוי במהלך הטיפול, בהשוואה ליכולת הניבוי טרם התחלת הטיפול, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Breast Cancer Research.

מדגם המחקר כלל 97 דגימות מ-50 נשים (גילאי 29-76 שנים) עם סרטן שד ראשוני ונתיח, אשר קיבלו טיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי. ביופסיות נלקחו בעת האבחנה, לאחר שבועיים תחת הטיפול, באמצע הטיפול הכימותרפי ובעת הסרת הגידול בניתוח. דגימות חתך קפוא רוצפו באמצעות Ion AmpliSeq Transcriptome להערכת הביטוי של 12,635 גנים. ב-16 נשים עם תגובה פתולוגית מלאה ו-34 נשים ללא תגובה דומה הושלם ניתוח ביטוי הגנים, במטרה לזהות הבדלים משמעותיים בביטוי גנים, מסלולים וסמנים המעידים על תגובה לטיפול.

למרות שהשינויים במהלך הטיפול היו די דומים בין שני המדגמים, מעט מאוד גנים היו שונים באופן עקבי בין נשים עם תגובה ואלו ללא-תגובה לטיפול, כך שקשרה לקבוע את יכולת חיזוי התגובה. AAGAB זוהה כסמן אפשרי חדש להערכה תחת-טיפול, העשוי לסייע בחיזוי תגובה פתולוגית מלאה, עם דיוק של 100% בקבוצת האימון ושל 78% במדגם I-SPY 1. רמות AAGAB תחת הטיפול גם ניבאו באופן מובהק את התוצאות בשני המדגמים.  סמן זה היה בעל דיוק גבוה יותר מבדיקות פרוגנוסטיות קיימות.

בדיקות Mammaprint ו-PAM50 להערכת הסיכון להישנות הדגימו תוצאות טובות יותר כאשר הושלמו תחת הטיפול, במקום לפני התחלת הטיפול.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו תומכים בחשיבות האפשרית והמשך הערכת בדיקות במהלך טיפול בנשים עם סרטן שד, במטרה לשפר את הדיוק של חיזוי התגובה של הגידול לטיפולים.

Breast Cancer Res. 2019;21(73) 

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים