שימוש במציאות מדומה הוביל להפחתת מובהקת בדרגת הכאב (PLOS ONE)

במחקר המתפרסם החודש ב-PLOS ONE, מדווחים החוקרים על כך ששימוש במשחקי מציאות מדומה לרבות התנסות במציאות מדומה מרגיעה עשוי להקל על כאבים, במיוחד כאבים חמורים.

במחקר השתתפו 120 מטופלים מאושפזים לאחר ניתוח או כאלה הסובלים מכאב כרוני, אשר אין להם הסטוריה של סחרחורות או בחילות בנסיעות. 

המטופלים דירגו את הכאב (בסקאלת VAS בין 0-10)  שחשו ב-24 השעות שלפני התחלת המחקר הניסוי, כאשר המשתתפים הין עם דרגת כאב של 3 ומעלה. במהלך המחקר המשתתפים לא קיבלו משכחי כאבים.

המשתתפים חולקו אקראית לשתי קבוצות: הקבוצה הפעילה השתמשה במכשירי מציאות מדומהSamsung Gear Oculus, המחוברים לאפליקציה בסמרטפון, והם התבקשו להשתמש במכשיר שלוש פעמים ביום לאורך 48 שעות. האפליקציה שהותקנה בסמרטפון שלהם אפשרה להם להיחשף ל-21 חוויות שונות שכללו סיור בטבע, טיסה ומשחקים.

המשתתפים בקבוצת הביקורת יכלו לצפות ללא הגבלת זמן בתוכניות טלוויזיה בנושאי בריאות ואיכות חיים (Wellness) , הדרכות למדיטציה, קריאת שירה ודיונים בנושא בריאות.החוקרים מדווחים כי בקבוצה הפעילה נמצאה ירידה ממוצעת של 1.72 נקודות בדרגת הכאב, לעומת ירידה ממוצעת של 0.46 נקודות בלבד בקבוצת הביקורת.

כמו כן, אצל אנשים שדרגת הכאב הבסיסית שלהם הייתה של 7 לפחות היתה ירידה גדולה יותר,  של 3.04 נקודות בקבוצה הפעילה, בהשוואה ל -0.93 נקודות בלבד בקבוצת הביקורת.

החוקרים מציינים שהשימוש במציאות המדומה סייע בסוגי כאב שונים, כאלה שמקורם במערכת העיכול, מחלת הסרטן, השלד והשרירים וכאב עצבי.

החוקרים מעריכים שהאפקט של המציאות המדומה על עוצמת הכאב נובע מהיכולת של הטכנולוגיה ליצור הסחת דעת בקרב המטופלים, שכן המוח בזמן השימוש בטכנולוגיה ממוקד בחוויה ורגיש פחות לגירויים אחרים, כמו כאב.

לסרטון וידאו המסביר את המחקר ותוצאותיו

לדיווח ב”הארץ”

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים