משפחה

משלב אוטמים מוחיים קטנים וגדולים מלווה בהידרדרות קוגניטיבית מואצת (Ann Intern Med)

השילוב של אוטמים תת-קליניים קטנים עם אוטמים מוחיים גדולים יותר בגיל העמידה עשוי להביא להאצת הסיכון להידרדרות קוגניטיבית בשלב מאוחר יותר בחיים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

החוקרים בחנו את הנתונים משני אתרי מחקר ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities), אשר כללו מידע אודות 1,884 חולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי (גיל ממוצע של 62 שנים, 60% נשים) עם נתוני בדיקת MRI בין 1993 עד 1995 ועד חמש הערכות קוגניטיביות לאורך עשרים שנים. המשתתפים סווגו לאחת מארבע קבוצות: 1) ללא אוטמים מוחיים (86% מהמשתתפים); 2) אוטמים מוחיים קטנים בלבד (3% מהמשתתפים); 3) אוטמים מוחיים גדולים בלבד (2-30 מ”מ, 10% מהמשתתפים); 4) אוטמים מוחיים קטנים וגדולים (2% מהמשתתפים).

מהנתונים עולה כי בקרב משתתפים ללא עדות לאוטמים מוחיים תועד תפקוד קוגניטיבי טוב יותר, בהשוואה לאלו עם אוטמים קטנים בלבד, אוטמים גדולים בלבד, או משלב אוטמים קטנים וגדולים. הליקוי הקוגניטיבי היה דומה במשתתפים עם אוטמים קטנים בלבד ואלו עם אוטמים גדולים בלבד. באופן ספציפי, באלו עם אוטמים מוחיים קטנים וגדולים תועדה ירידה חדה יותר במדדי תפקוד קוגניטיבי בהיקף של למעלה מחצי סטיית תקן בממוצע, בהשוואה למשתתפים ללא אוטמים מוחיים.

עוד עולה מהנתונים כי כל שנה נוספת בגיל לוותה בירידה חדה יותר של 0.04- סטיות תקן בליקוי הקוגניטיבי. לכן, נוכחות אוטמים מוחיים קטנים וגדולים הקבילה לעליה של 13.6 שנים בגיל. עם זאת, לא זוהו הבדלים מובהקים בליקוי הקוגניטיבי בין משתתפים עם אוטמים מוחיים קטנים בלבד או גדולים בלבד, בהשוואה לאלו ללא אוטמים מוחיים.

Ann Intern Med 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים