משפחה

ממצאים חדשים שוללים הבדלים בין המינים בתסמיני אוטם שריר הלב (J Am Heart Assoc)

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוגוסט בכתב העת Journal of the American Heart Association עולה כי בנשים קיים סיכוי דומה לגברים להתייצג עם תסמינים אופייניים של אוטם שריר הלב וכי תסמינים אלו מנבאים טוב יותר אוטם לבבי בנשים, בהשוואה לגברים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההנחיות הבינלאומיות הנוכחיות טוענות כי נשים עם אוטם לבבי מתייצגות לעיתים קרובות עם תסמינים לא-טיפוסיים, אך ממצאי המחקר הנוכחי אינם תומכים בטענה זו.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את התסמינים שהציגו 1941 חולים (39% נשים) עם חשד לתסמונת כלילית חדה אשר פנו לחדר מיון. הקריטריונים המקובלים להגדרת התייצגות אופיינית ולא-אופיינית התבססו על טיב הכאב, מיקום, הקרנה ותסמינים נלווים. אבחנה של שריר הלב התבססה על ערכי סף מותאמים למין של High-Sensitivity Cardiac Troponin I (מעל 16 ננוגרם/ליטר בנשים, מעל 34 ננוגרם/ליטר בגברים). חולים שלא אובחנו עם אוטם שריר הלב כאשר סף טרופונין היה אחיד לשני המינים (50 ננוגרם/ליטר ומעלה) סווגו מחדש על-פי ערכי סף אלו שהותאמו למגדר.

אוטם שריר הלב מסוג 1 (Type 1) אובחן ב-16% מהגברים (184 מבין 1,175 גברים) וב-12% מהנשים (90 מבין 756 נשים), כאשר 9 גברים (5%) ו-27 נשים (30%) סווגו מחדש על-בסיס ערכי טרופונין מותאמים למין.

כאב חזה היה תועד ב-91% מהגברים (1,081 מבין 1,187 גברים) וב-92% מהנשים (698 מבין 756 נשים). תסמינים אופייניים היו נפוצים יותר בנשים מגברים עם אוטם שריר הלב (77% מהנשים לעומת 59% מהגברים, P=0.007), וההבדלים היו דומים בחולים שסווגו מחדש על-בסיס בדיקות טרופונין (74% לעומת 44%, p=0.22).

נוכחות שלושה תסמינים אופייניים, או יותר מכך, לוותה בסבירות גבוהה לאבחנה של אוטם שריר הלב בנשים (יחס סבירות חיובי של 1.18), אך לא בגברים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי תסמינים אופייניים של אוטם שריר הלב נפוצים יותר ובעלי ערך מנבא גבוה יותר בנשים, בהשוואה לגברים, עם אוטם שריר הלב, בין אם אובחנו על-בסיס קריטריונים ספציפיים למין, ובין אם לאו.

J Am Heart Assoc. Published online August 21, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים