משפחה

בעקבות הדיווחים על תחלואה נשימתית בארה”ב הקשורה לאיוד איגודים מקצועיים בישראל קוראים להגביל/לעצור שיווק סיגריות אלקטרוניות

בעקבות הפירסומים על מחלת הריאות התוקפת צעירים בעיקר העושים שימוש באיוד,(ראו כאן הודעת ה-CDC)מפרסם האיגוד לרופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה וגמילה מעידון  את ההודעה הבאה:

בהמשך לעדכונים בסוף השבוע האחרון, אנו עוקבים בדאגה אחר החקירה של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית והפרסומים המדעיים אחר תמותה ותחלואה נשימתית חמורה הקשורה לשימוש בסיגריות אלקטרוניות.   חקירה זאת מצטרפת להכרזה כי סיגריה אלקטרונית היא מגיפה בקרב בני נוער, המסכנת את בריאות הציבור. הסכנה רבה אף יותר בישראל, מכיון שאצלנו חסרים צעדים חיוניים להגנה על בני נוער מהניסיון של חברות הטבק להכניס אותם למעגל ההתמכרות והמוות. 

8000 ישראלים מתים כל שנה מנזקי הסיגריות. 

בממשלה הבאה אנו זקוקים לשר בריאות שפועל למען הגנה על בריאות הציבור, ולא לכזה שפועל בהתאם לאינטרסים של חברות הטבק וחוסם יישום המלצות של אנשי המקצוע במשרד הבריאות. אנו חייבים ליישם בדחיפות  בישראל צעדים חיוניים ומוכחים למניעת סיכון בני נוער בישראל משימוש במוצרי טבק ועישון:  הקמת יחידה מרכזית למאבק בנזקי הטבק, העלאת איסור המכירה לגיל 21, אכיפת איסור המכירה לקטינים, רישוי נקודות מכירה ואיסור מכירה בסמוך למוסדות חינוך, אזהרות גרפיות על החפיסות, מיסוי סיגריות אלקטרוניות, ואיסור הוספת טעמים. באופן מיידי יש צורך בניטור השימוש בסיגריות אלקטרוניות  בישראל ומעקב פעיל אחר אירועי תחלואה חריגים הקשורים לסיגריות אלקטרוניות.


גם האיגוד לרפואת ילדים הצטרף לקריאה ופרסם ההודעה הבאה:


האיגוד הישראלי לרפואת ילדים מצטרף לקריאת מקבילו האמריקאי.

ראשי האיגוד פרופ’ שי אשכנזי וד”ר צחי גרוסמן פונים לכל הגורמים העוסקים ביבוא, הפצה ואכיפה ולמשרד הבריאות: “יש להפסיק מיידית שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל  עד הבהרת המצב בארה?ב. זה הזמן להגן על בריאות הצעירים והילדים בארץ ולא להפקיר אותם למה שעלול להיות גורם לנזק ולהרעלה”.


הערת המערכת : כדאי לשים לב לכך שאין עדיין עדויות חותכות לכך שהתחלואה הנשימתית המדווחת במס’ איזורים בארה”ב נובעת משימוש בסיגריות אלקטרוניות המשווקות באופן חוקי ובהתאם לתקנות.  ההערכות , כפי שה-CDC בעצמו מדווח הן שהתחלואה עלולה להיות קשורה גם לאיוד של THC ו/או שימוש בשמן ויטמין E וחומרים אסורים אחרים.

מעניין לציין גם שבמדינה כמו אנגליה שבה יש שימוש נרחב מאוד בסיגריות אלקטרוניות, גם בעידוד רשות בריאות הציבור הבריטית (ככלי עזר לגמילה מעישון) , לא שמענו על כל תחלואה מהסוג המדווח בארה”ב (שרק לאחרונה החלה בהסדרת הרגולציה של תחליפי עישון כמו IQOS וסיגריות אלקטרוניות תחת אישור ה-FDA).

לכן , עם כל הזהירות המתחייבת של בדיקת הסיבות לאותה תחלואה המדווחת בארה”ב הקריאה להחרמה טוטאלית של תחליפי עישון ללא עשן, שלפי לא מעט מחקרים מצליחה לסייע למעשנים להיגמל , נראית קיצונית ונמהרת מידי.  לעומת זאת, הדרישה להגברת פיקוח ובקרה והגבלה על שיווק לקטינים שאיגוד רופאי הציבור והחברה לגמילה מעישון דורשים, וכן ניטור אירועי תחלואה חריגים הקשורים לאיוד – בוודאי מוצדקת וראויה ושר הבריאות הבא צריך אכן לקבלה וליישמה.   

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים