שימוש בהתקן תוך-רחמי מלווה בסיכון מופחת לסרטן שחלות (Obstet Gynecol)

השימוש בהתקן תוך-רחמי למניעת היריון מלווה בסיכון מופחת להתפתחות סרטן שחלות, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של נתונים רטרוספקטיביים, שפורסמו בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין שימוש בהתקן תוך-רחמי ובין הסיכון לסרטן שחלות. החוקרים השלימו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, Cochrane Library, Web of Science Core Collection, לזיהוי מחקרים שפורסמו עד יוני 2018. הם התמקדו במחקרי עוקבה ומחקרי מקרה-ביקורת שאספו נתונים אודות השימוש בהתקן תוך-רחמי ואבחנה של סרטן שחלות.

בסופו של דבר, הסקירה כללה 15 מחקרים עם נתונים ברמת המטופלות אודות שימוש בהתקן תוך-רחמי והיארעות סרטן שחלות. לאחר סקירה ביקורתית, 11 מהמחקרים הללו שימוש למטה-אנליזה.

מניתוח הנתונים עלה כי שימוש אי-פעם בהתקן תוך-רחמי לווה בירידה מובהקת סטטיסטית של 32% בסיכון לסרטן שחלות (יחס סיכויים של 0.68, רווח בר-סמך 95% של 0.62-0.75).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מאשרים תוצאות מחקרים אחרים, קטנים יותר וזו מטה האנליזה הראשונה או מקבץ נתונים אשר הדגימו כי בנשים המשתמשות בהתקנים אלו במקום גלולות למניעת היריון, קיים סיכון מופחת להתפתחות סרטן שחלות בשלב מאוחר יותר בחייהן.

Obstet Gynecol. Published online September 10, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים