הנחיות ראשונות לטיפול קרינתי בסרטן לבלב (Pract Radiat Oncol)

השימוש בטיפול קרינתי בסרטן לבלב מצוי בשלבי התפתחות וצפוי להתרחב עם השיפור בתוצאות בחולים אלו עם טיפול סיסטמי, כך עולה מהנחיות חדשות מטעם ה-American Society for Radiation Oncology, אשר פורסמו בכתב העת Practical Radiation Oncology.

ההנחיות החדשות כוללות המלצות אודות שימוש הולם בטיפול קרינתי במגוון תרחישים קליניים וכוללות המלצות אודות רצף הטיפולים הסיסטמיים, סכמות לקביעת מינוני הטיפול והיבטים טכניים (סימולציה, תכנון טיפול ומתן הטיפול).

במקרים של מחלה נתיחה, נקבעה המלצה מותנית לטיפול קרינתי קונבנציונאלי אדג’וונטי בחולים עם מאפיינים קליניים בסיכון גבוה, דוגמת מעורבות קשריות או שוליים חיוביים. בשל נתונים מוגבלים, טיפול SBRT (Stereotactic Body Radiation Therapy) מומלץ רק כחלק ממחקר. בתנאים ניאו-אדג’וונטיים, טיפול קרינתי קונבנציונאלי או SBRT זכו להמלצה מותנית לאחר טיפול כימותרפי בחולים עם מחלה נתיחה.

באשר למחלה נתיחה-גבולית, ההנחיות קובעות המלצה מותנית לטיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי ולאחריו SBRT במספר-פרקציות או טיפול קרינתי קונבנציונאלי עם כימותרפיה.

בחולים עם מחלה מתקדמת מקומית, אשר אינם מועמדים לניתוח נקבעה המלצה מותנית לטיפול דפיניטיבי בכימותרפיה ולאחריה טיפול קרינתי קונבנציונאלי עם כימותרפיה, טיפול כימו-קרינתי במינון עולה, או מספר פרקציות של SBRT ללא כימותרפיה.

ההנחיות קובעות המלצה חזקה לשימוש מניעתי בתרופות נוגדות-בחילה להפחתת שיעור הבחילות וכן המלצה מותנית למתן מניעתי של תרופות להפחתת חומצה.

Pract Radiat Oncol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים