משפחה

תוצאות מבטיחות למשלב Nivolumab עם Ipilimumab בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (מתוך N Engl J Med)

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קו-ראשון הכולל משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Ipilimumab (יירבוי) הוביל להישרדות כללית ארוכה יותר, בהשוואה לטיפול כימותרפי, בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), ללא תלות בדרגת ביטוי PD-L1.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות התועלת ארוכת הטווח של משלב Nivolumab עם Ipilimumab בחולים עם NSCLC. הם השלימו מחקר בתווית-פתוחה, בשלב 3, במסגרתו נכללו חולים עם NSCLC בשלב IV או חוזר ודרגת ביטוי PD-L1 או 1% ומעלה. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1:1 למשלב Nivolumab עם Ipilimumab, מתן Nivolumab בלבד, או טיפול כימותרפי. חולים עם דרגת PD-L1 של פחות מ-1% חולקו באקראי ביחס 1:1:1 לטיפול במשלב Nivolumab עם Ipilimumab, מתן Nivolumab עם כימותרפיה, או כימותרפיה בלבד. כל המשתתפים לא קיבלו טיפול כימותרפי קודם.

התוצא העיקרי בדיווח הנוכחי היה ההישרדות הכוללת עם Nivolumab עם Ipilimumab בהשוואה לטיפול כימותרפי בחולים עם דרגת PD-L1 של 1% ומעלה.

בקרב חולים עם ביטוי PD-L1 של 1% ומעלה, חציון משך ההישרדות הכולל עמד על 17.1 חודשים עם משלב Nivolumab עם Ipilimumab ועל 14.9 חודשים עם טיפול כימותרפי (p=0.007), עם שיעורי הישרדות כוללים לאחר שנתיים של 40% ו-32.8%, בהתאמה. חציון משך התגובה לטיפול עמד על 23.2 חודשים עם משלב Nivolumab עם Ipilimumab ועל 6.2 חודשים עם טיפול כימותרפי.

התועלת ההישרדותית תועדה גם בחולים עם דרגת ביטוי PD-L1 של פחות מ-1%, עם חציון משך הישרדות של 17.2 חודשים עם משלב Nivolumab עם Ipilimumab לעומת 12.2 חודשים עם טיפול כימותרפי.

בכלל המשתתפים במחקר, חציון משך ההישרדות הכוללת עמד על 17.1 חודשים עם משלב Nivolumab עם Ipilimumab ועל 13.9 חודשים עם טיפול כימותרפי.

שיעור החולים שפיתחו אירועים חריגים בדרגה 3 או 4 על-רקע הטיפול עמד על 32.8% עם משלב Nivolumab עם Ipilimumab ועל 36.0% עם טיפול כימותרפי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מצביעים על הישרדות טובה יותר עם משלב Nivolumab ו-Ipilimumab, בהשוואה לטיפול כימותרפי, בחולים עם NSCLC. לא תועדו סוגיות בטיחות חדשות לאורך מעקב ממושך יותר.

N Engl J Med 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים