משפחה

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש של הוושט (The Lancet Oncology)

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר ATTRACTION-3, מהן עולה כי הטיפול ב- Nivolumab(אופדיבו) לווה בשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת, עם פרופיל בטיחות חיובי, בהשוואה לטיפול כימותרפי, בחולים שקיבלו טיפול קודם כנגד קרצינומה של תאי קשקש של הוושט.

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 3, אשר כלל 90 בתי חולים ומרכזי סרטן בדנמרק, גרמניה, איטליה, יפן, דרום קוריאה, טייוואן, בריטניה וארצות הברית. הם כללו חולים בגילאי 20 שנים ומעלה עם קרצינומה של תאי קשקש של הוושט מתקדמת ולא-נתיחה או חוזרת.

המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול ב- Nivolumab או טיפול כימותרפי לפי בחירת החוקרים. הטיפול נמשך עד להתקדמות המחלה או רעילות בלתי-מתקבלת.

התוצא העיקרי היה הישרדות כוללת, אשר הוגדרה כמרווח הזמן מההקצאה האקראית עד לתמותה מכל-סיבה, בניתוח לפי כוונה לטפל. בטיחות נבחנה בכלל החולים אשר קיבלו לפחות מנה אחת של הטיפול.

בתקופה שבין ינואר 2016 ועד מאי 2017 חולקו באקראי 419 חולים לטיפול: 210 חולקו לטיפול ב- Nivolumab ו-209 לטיפול כימותרפי. בעת ניתוח הנתונים בנובמבר 2018, חציון משך המעקב להערכת ההישרדות הכוללת עמד על 10.5 חודשים בקבוצת Nivolumab ועל 8.0 חודשים בקבוצת הטיפול הכימותרפי.

מהנתונים עולה כי ההישרדות הכוללת השתפרה משמעותית בקבוצת הטיפול ב- Nivolumab, בהשוואה לקבוצת הטיפול הכימותרפי (חציון של 10.9 חודשים לעומת 8.4 חודשים; יחס סיכון לתמותה של 0.77, P=0.019).

אירועים חריגים בדרגה 3 או 4 על-רקע הטיפול תועדו ב-18% מהחולים שטופלו ב- Nivolumabלעומת 63% מהמטופלים בכימותרפיה. האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3 או 4 על-רקע הטיפול כללו אנמיה (2% מהמטופלים ב- Nivolumab) וירידה בספירת נויטרופילים (28%) בקבוצת הטיפול הכימותרפי. חמישה מקרי תמותה יוחסו לטיפול שניתן במסגרת המחקר: שני מקרי תמותה בקבוצת Nivolumab ושלושה מקרי תמותה בקבוצת הטיפול הכימותרפי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהנתונים עולה כי Nivolumab עשוי לשמש כאפשרות הבחירה לקו-טיפול שני בחולים אלו.

The Lancet Oncology 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים