נזק ריאתי משנית לאידוי עלול לנבוע מכוויה כימית (N Engl J Med)

נזק ריאתי משנית לאידוי נובע ככל הנראה מרעילות ישירה או נזק רקמתי משנית לחשיפה לאדים כימיים מזיקים ולא מהצטברות של שומנים בריאות, כך עולה מנתונים פתולוגיים. במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מסבירים המומחים כי הם לא הופתעו מהממצאים בנוגע לרעילות, לאחר שזיהו מספר לא-מבוטל של מקרים במהלך השנתיים האחרונות ולאחרונה חלה עליה בהיקף המקרים.

להערכת השינויים הפתולוגיים במקרים של נזק ריאתי על-רקע אידוי, החוקרים בחנו דגימות ביופסיות ריאה מ-17 חולים (13 גברים, גיל חציוני של 13 שנים) אשר דיווחו על אידוי והיה חשד לנזק ריאתי על-רקע זה. מרבית המשתתפים דיווחו על אידוי עם מריחואנה או שמן קנאביס.

בכל החולים תועדה עכירות ריאתית דו-צדדית. כל דגימות הביופסיה הדגימו דפוס של נזק ריאתי חד והממצאים ההיסטולוגיים היו לא-ספציפיים, אך התאפיינו במקרופאגים קצפיים ופניאומוציטים עם וקואלות. מקרופאגים עם פיגמנטציה זוהו לעיתים, אך בכל המקרים לא היו מאוד בולטים. לעיתים קרובות זוהו נויטרופילים בולטים; אאזנופילים נראו לעיתים רחוקות; לא זוהו גרנולומות.

נוזל שטיפה ברונכואלבאולרי היה זמין בשני מקרים והדגים מקרופאגים קצפיים רבים. שני חולים עם נזק אלבאולרי נרחב הלכו לעולמם.

החוקרים לא זיהו עדויות הדמייתיות או היסטולוגיות לנזק רקמתי משנית להצטברות שומנים, אשר עד כה נחשדו כגורם לנזק ריאתי על-רקע אידוי. למרות שהם לא יכולים לשלול את החשיבות האפשרית של שומנים, הם לא מצאו כל עדות המרמזת לבעיה משנית להצטברות שומנים בריאות. במקום זאת, הם זיהו סוג של נזק כימי ישיר, דומה לזה המזוהה בעקבות חשיפה לאדים כימיקאליים רעילים, גזים רעילים וחומרים טוקסיים.

במהלך החודשים האחרונים נרשמו למעלה מ-800 מקרי נזק ריאתי אשר נקשרו עם אידוי ולפחות 12 חולים הלכו לעולמם. החוקרים מאמינים כי תכשירים המכילים THC או שמני קנאביס אחרים, דוגמת קנבידיול, עשויים להיות מעורבים במקרים אלו.

N Engl J Med. Published online October 2, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים