משפחה

האם ישנה עדיפות לניתוח Mohs בחולים עם מלנומה בשלב מוקדם? (JAMA Dermatology)

בחולים עם מלנומה בשלב I, ניתוח משמר-רקמה בשיטת Mohs, אשר במשך זמן רב שימש כטיפול בממאירויות עוריות נפוצות שאינן-מלנומה (Basal Cell Carcinoma ו-Squamous Cell Carcinoma), עשוי לשמש כאפשרות טיפול טובה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההישרדות הכוללת של חולים עם מלנומה בשלב I לאחר ניתוח Mohs, בהשוואה לתוצאות לאחר כריתה עם שוליים רחבים. המחקר הרטרוספקטיבי כלל את כל החולים עם מלנומה בשלב I, אשר השלימו את אחד משני הניתוחים ונכללו במאגר ה-National Cancer Database עם אבחנה בתקופה שבין ינואר 2004 ועד סוף דצמבר, 2014. התוצא העיקרי היה ההישרדות הכוללת.

מבין 70,319 משתתפים במחקר (52.3% גברים, גיל חציוני של 57 שנים), 67,085 חולים השלימו כריתה עם שוליים רחבים ו-3,234 טופלו בניתוח Mohs. מניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגורמים קליניים ומאפייני הגידול עלה כי הטיפול בשיטת Mohs לווה בשיפור מתון בהישרדות הכוללת, בהשוואה לכריתה עם שוליים רחבים (יחס סיכון של 0.86; רווח בר-סמך 95% של 0.76-0.97).

ניתוח PSM (Propensity Score-Matched) של חולים לאחר ניתוח Mohs וחולים לאחר כריתה עם שוליים רחבים הצביע על שיפור מתון בהישרדות חולים לאחר ניתוח בגישת Mohs (יחס סיכון של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.68-0.98). ניתוח בשיטת Mohs היה נפוץ יותר במרכזים אוניברסיטאיים, בהשוואה למרכזים שלא היו מסונפים לאוניברסיטאות (יחס סיכויים של 2.03, רווח בר-סמך 95% של 1.88-2.18).

ממצאי המחקר מעידים כי ניתוח בשיטת Mohs עשוי לשמש כחלופה לניתוח מסורתי של כריתה עם שוליים רחבים במקרים נבחרים של מלנומה בשלב מוקדם, ללא פגיעה בהישרדות החולים.

JAMA Dermatology 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים