משפחה

טיפול במעכבי בקרה חיסונית אינו מעלה את הסיכון לתמותה בחולי סרטן עם COVID-19 (מתוך כנס ה-AACR)

מנתונים חדשים פורסמו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Association for Cancer Research עלה כי טיפול במעכבי בקרה חיסונית אינו מלווה בסיכון מוגבר לתמותה עקב COVID-19 בחולים עם מחלות ממאירות.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי התמותה עקב COVID-19 באוכלוסיה הכללית, בחולים ללא מחלות רקע, נעים סביב 1.4%. בחולי סרטן, השיעורים נעים בין 7.6% עד 12% ולא ידוע מהו היקף הסיכון המוגבר בקרב חולי סרטן תחת טיפול במעכבי בקרה חיסונית.

המחקר כלל 113 חולי סרטן (גיל חציוני של 63 שנים, 65% גברים) עם הוכחה מעבדתית לזיהום COVID-19 בתוך 12 חודשים מטיפול במעכבי בקרה חיסונית. החולים לא קיבלו טיפול כימותרפי במהלך שלושת החודשים מבדיקה חיובית ל-COVID-19. המשתתפים במחקר טופלו ב-19 בתי חולים בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

הממאירויות הנפוצות כללו מלנומה (57%), סרטן ריאות מסוג NSCLC (17%) וסרטן כליות (9%). הטיפול ניתן כנגד ממאירות מוקדמת ב-26% מהחולים וכנגד ממאירות מתקדמת ב-74% מהחולים. מחלות לב וכלי דם תועדו ב-27% מהחולים, סוכרת ב-15% מהחולים, מחלת ריאות ב-12% ומחלת כליות ב-5%.

החוקרים מדווחים כי 60% מהחולים התייצגו עם תסמינים, 68% עם חום, 59% עם שיעול, 34% עם קוצר נשימה, 15% דיווחו על כאבי שרירים. באשר לחולים ללא תסמינים, מרביתם נבדקו מאחר ובאו במגע עם חולה מאומת.

טיפול במעכבי בקרה חיסונית כלל טיפול מונותרפי במעכבי PD-1/PD-L1 ב-82% מהחולים טיפול משולב במעכבי PD-L1 ומעכבי CTLA4 ב-13% מהחולים וטיפול אחר ב-5% מהחולים.

מהנתונים עולה כי 33 חולים אושפזו לבית חולים, כולל 6 חולים שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ ו-9 חולים שהלכו לעולמם. לאור זאת, שיעורי התמותה עמדו על 8%, העומדים באמצע טווח שיעורי התמותה המוקדמים עליהם דווח בחולי סרטן (7.6% עד 12%). בשבעה מהחולים הזיהום הנגיפי היה הגורם העיקרי לתמותה, כולל שלושה חולים שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ.

החוקרים מדווחים כי הגיל החציוני של החולים שהלכו לעולמם עמד על 72 שנים (טווח, 49 עד 81 שנים), שהוא מעט מבוגר יותר מהגיל החציוני הכולל שעמד על 63 שנים.

מעניין לציין כי שישה חולים שהלכו לעולמם לא אושפזו ביחידת טיפול נמרץ. בארבעה מקרים, הסיבה הייתה הממאירות ברקע; בשני המקרים האחרים, הסיבה לכך נבעה מאילוצי מערכת הבריאות.

ממצאי המחקר מעידים כי שיעורי התמותה בקרב חולים עם COVID-19 וממאירות, המטופלים במעכבי בקרה חיסונית, הם דומים לשיעורי התמותה  המדווחים בכלל אוכלוסיית חולי הסרטן.

מתוך כנס ה-AACR

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים