משפחה

יתרונות שירות אחיות למתן זריקות סומטולין בבית המטופל בחולי אקרומגליה (Endocrine)

שירות אחיות למתן זריקות סומטולין (Somatuline Autogel) בבית המטופל מלווה בשיעורים גבוהים של הקפדה על הטיפול התרופתי באנאלוג לסומטוסטטין בקרב חולים עם אקרומגליה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מישראל, שפורסמו בכתב העת Endocrine.

שירות אחיות למתן זריקות סומטולין מהווה חלק מתכנית ארצית בישראל הניתן ע”י חברות תרופות שונות, דוגמת חברת מדיסון, המספקת את השירות הנ”ל למתן זריקות סומטולין לטיפול בחולים עם אקרומגליה או גידולים נוירו-אנדוקריניים. השירות הוקם במטרה להבטיח כי החולים יקבלו את הטיפול בידי אחות, כאשר החולה אינו נדרש לצאת מביתו. בכל מפגש בין האחות והמטופל, האחות מספקת תמיכה רפואית וסוציאלית, מדריכה את המטופל אודות תופעות הלוואי האפשריות של הזריקה ובמידת הצורך, מעדכנת את הרופא המטפל בסוגיות קליניות בעלות חשיבות. כל זריקות הסומטולין מתועדות במאגר נתונים אלקטרוני.

המחקר שנערך בראשות ד”ר עמית עקירוב ופרופ’ אילן שמעון מהמכון האנדוקריני בבית החולים בלינסון נועד לבחון את היתרונות של שירות האחיות, בפרט בכל הנוגע לתועלת השירות על ההקפדה על הטיפול התרופתי לאורך זמן וכן את ההשפעה על התקדמות המחלה.

במסגרת המחקר נאספו נתונים אודות כל החולים עם אקרומגליה שהחלו בטיפול בזריקות סומטולין בין 14 בנובמבר, 2000, ועד 9 במרץ, 2020, אשר נרשמו מרצונם לתכנית שירות האחיות. שיעורי ההקפדה על הטיפול התרופתי חושבו ע”י חלוקת מספר הזריקות שניתנו לחולים במספר הזריקות הצפויות במהלך תקופת המעקב.

מדגם המחקר כלל 88 חולים בגיל ממוצע של 60 שנים, כמחציתם היו גברים. כל שיעורי ההקפדה על הטיפול בסומטולין לאורך המעקב עמדו על 93% ונעו בטווח שבין 62% ועד 100%. מבין המשתתפים במחקר, 65 חולים (74%) קיבלו למעלה מ-90% מהזריקות המתוכננות במהלך תקופת המעקב, כולל 29 חולים (33%) אשר קיבלו את כלל הזריקות המתוכננות. שבעה חולים (8%) לא הקפידו היטב על הטיפול התרופתי וקיבלו פחות מ-80% מהזריקות המתוכננות לאורך המעקב.

שיעורי ההקפדה על הטיפול לאורך הזמן היו גבוהים ללא תלות בגיל, מין, התערבות ניתוחית או טיפול קרינתי קודם, או אם החולים טופלו בסומטולין בלבד, או נטלו את הטיפול בשילוב עם תרופות נוספות. עם זאת, נרשמה ירידה קלה בשיעורי ההקפדה על הטיפול בחולים שקיבלו טיפול במינון גבוה יותר או כאשר המרווח בין הטיפולים היה קצר מ-21 ימים. שיעורי ההקפדה על הטיפול התרופתי היו מעט גבוהים יותר בחולים עם מחלה מאוזנת ביוכימית.

ממצאי המחקר מעידים כי שירות אחיות למתן זריקות סומטולין בחולים עם אקרומגליה מלווה בשיעורים גבוהים יותר של הקפדה על הטיפול לאורך זמן. הקמת שירותים דומים למתן טיפולים אחרים עשויים לסייע בשיפור שיעורי ההקפדה על טיפולים למחלות אחרות ולסייע במניעת התקדמות מחלה.

Endocrine, 13 October 2020

הערת מערכת:

מעבר להשפעה הניכרת של שירות האחיות על ההקפדה על טיפול תרופתי לאורך זמן, בעידן הנוכחי של מגפת הקורונה והרצון של מטופלים רבים להימנע מביקורים לא-הכרחיים במרפאה, לשירות זה חשיבות יתרה שכן המטופל לא נדרש לצאת מביתו על-מנת לקבל את הטיפול.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים