משפחה

הקטנה מוקדמת של הגידול משפרת הישרדות בחולים עם סרטן לבלב (BMC Gastroenterology)

בחולים עם סרטן לבלב חוזר וגרורתי שקיבלו טיפול כימותרפי כקו-טיפול ראשון תוארה קורלציה בין הקטנה מוקדמת של גדול הגידול ובין שיפור שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות מחלה ושיעורי ההישרדות הכוללים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 90 חולים עם לפחות גידול אחד מעל 10 מ”מ, אשר עברו ארבעה מחזורי טיפול כימותרפי. הם בחנו את סך הקטרים הארוכים של נגעי הגידול לאחר 6-12 שבועות מתחילת הטיפול עם המדדים בתחילת המחקר. התוצאים העיקריים כללו את החשיבות הפרוגנוסטית של הקטנה מוקדמת של גודל הגידול ועומק התגובה לחיזוי הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת.

החוקרים בחנו את החשיבות של הקטנה מוקדמת של גודל הגידול ב-63 חולים, כאשר ב-33.3% מהחולים תועדה ירידה בגודל הגידול בשלב מוקדם לאחר התחלת הטיפול. חציון הירידה בסך הקטרים הארוכים עמד על 10.22% וחציון עומק התגובה עמד על 23.66%-. מהנתונים עולה קורלציה בין היארעות ירידה מוקדמת בגודל הגידול ובין שיפור ההישרדות ללא-התקדמות (6.5 חודשים לעומת 2.2 חודשים) וההישרדות הכוללת (12.1 חודשים לעומת 6 חודשים), כמו גם עם עומק התגובה (9.3 חודשים לעומת 3.1 חודשים ו-18.2 חודשים לעומת 7.3 חודשים, בהתאמה).

ניתוח הנתונים בכלל מדגם המחקר אישר כי הקטנה מוקדמת של גודל הגידול ועומק התגובה היו מנבאים בלתי-תלויים של ההישרדות הכוללת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הקטנה מוקדמת ועמוקה יותר של הגידול מנבאת הישרדות חולים עם סרטן לבלב מתקדם, אך קוראים להשלים מחקרים נוספים לאישור הממצאים.

BMC Gastroenterology 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים