משפחה

החשיבות הפרוגנוסטית של השגת הפוגה אנדוסקופית ללא-סטרואידים בחולי קרוהן (Clin Gastroenterol Hepatol)

בקרב חולים עם מחלת קרוהן, השגת הפוגה קלינית ממושכת ללא טיפול בסטרואידים עם הפוגה אנדוסקופית מלאה אינה מצויה בקורלציה עם התקדמות מחלה קטנה יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את המהלך ארוך הטווח של מחלת קרוהן בחולם שלקח חלק במחקר TAILROIX, בהם הותחל טיפול ב-Infliximab בשילוב עם טיפול לדיכוי חיסוני למשך שנה אחת.

החוקרים ערכו השוואה בין חולים שהשיגו את התוצא העיקרי במחקר TAILORIX ואלו שלא השיגו את התוצא העיקרי, אשר הוגדר כהפוגה קלינית ממושכת ללא-סטרואידים משבוע 22 עד שבוע 53, ללא כיבים בקולונוסקופיה לאחר 54 שבועות. התוצא העיקרי של המחקר הנוכחי היה הישרדות ללא-התקדמות מחלת קרוהן, אשר הוגדרה ככל ניתוח אנאלי או ניתוח בטן מג’ורי, אשפוז על-רקע מחלת קרוהן, או צורך בטיפול סיסטמי חדש למחלת קרוהן.

מדגם המחקר כלל 95 חולים (חציון משך מחלה של 4.5 שנים), כולל 45 חולים שהשיגו את התוצא העיקרי. המשתתפים היו במעקב לאורך חציון של 64.2 חודשים מתום תקופת המחקר.

החוקרים מדווחים כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בהישרדות ללא-התקדמות מחלת קרוהן לאחר שנה, שלוש שנים וחמש שנים, בין חולים שהשיגו הפוגה קלינית ממושכת ללא-סטרואידים ואלו שלא השיגו יעד זה של מחקר TAILROIX (p=0.64). עוד עולה מהנתונים כי אין הבדלים בכל אחד מהמרכיבים של התקדמות מחלת קרוהן: ניתוח פי טבעת, ניתוח בטן מג’ורי, אשפוז על-רקע מחלת קרוהן, או צורך בטיפול סיסטמי חדש למחלת קרוהן.

החוקרים מסכמים וכותבים כי השגת הפוגה קלינית ממושכת ללא סטרואידים ועם הפוגה אנדוסקופית מלאה במדגם זה של חולים עם מחלת קרוהן בשלב מוקדם לא לוותה בהתקדמות מעטה יותר של המחלה. הם קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים להגדרת יעדי הטיפול העשויים לשנות את המהלך הטבעי של מחלת קרוהן ולמנוע סיבוכים.

Clin Gastroenterol Hepatol Nov 26, 2021

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים