משפחה

מעדויות מדרום אפריקה עולה כי הסיכון לאשפוזים נמוך יותר עם אומיקרון לעומת דלתא (מתוך Reuters)

ממחקר חדש מדרום אפרקה עולה כי הסיכון לאשפוז ומחלה חמורה בחולים שנדבקו בזן אומיקרון נמוך יותר, בהשוואה לסיכון בעקבות הדבקה בזן דלתא, אם כי החוקרים מעלים את האפשרות כי חלק מההבדל נובע ככל הנראה מחסינות גבוהה באוכלוסיה.

השאלות אודות דרגת האלימות של וריאנט אומיקרון עומדות במרכז הדיונים המדעיים והפוליטיים במדינות רבות, כאשר ממשלות רבות מנסות לקבוע את הצעדים בהם יש לנקוט בגובה לווריאנט החדש.

המחקר החדש, אשר לא עבר סיקור עמיתים, מצא כי בחולים עם אבחנה של אומיקרון בדום אפריקה בין תחילת אוקטובר ועד סוף נובמבר תועד סיכוי קטן ב-80% לאשפוז, בהשוואה לאלו עם אבחנה של וריאנט אחר באותה תקופה. מבין החולים שאושפזו בתקופה זו, באלו שנדבקו בזן אומיקרון תועד סיכוי דמה להתפתחות מחלה חמורה כמו חולים עם הדבקה בוריאנטים אחרים.

עם זאת, מהמחקר עלה כי באלו שאושפזו עם זן אומיקרון בחודשים אוקטובר-נובמבר תועד סיכוי נמוך ב-70% להתפתחות מחלה חמורה, בהשוואה לאלו שאושפזו עם זן דלתא בין החודשים אפריל עד נובמבר. ממצאים אלו מעידים כי וריאנט אומיקרון פחות חמור מזנים אחרים של נגיף הקורונה.

החוקרים ציינו מספר חסרונות של המחקר והזהירו מפני הסקת מסקנות מוקדמת אודות המאפיינים של וריאנט אומיקרון. עוד מציינים הכותבים כי עם השוואת זן אומיקרון מול זן דלתא מתקופה מוקדמת קשה לקבוע אם שיעור האשפוזים המופחת עם אומיקרון הינו מאחר ואומיקרון פחות אלים או בשל שיפור החסינות באוכלוסיה. על-פי ההערכות, כ-60-70% מהתושבים בדרום אפריקה נדבקו בעבר ב-COVID-19 ולכן עדיין לא ברור אם התמונה תהיה דומה במדינות אחרות בהן שיעור גבוה של מחוסנים, אך שיעורים נמוכים מאוד של זיהום קודם.

מתוצאות מחקר גדול מלונדון שפורסמו לאחרונה עלה כי אין עדויות לכך שאומיקרון מוביל למחלה קלה יותר מדלתא, אם כי הנתונים אודות אשפוזים היו מוגבלים מאוד וגם מחקר זה טרם עבר סיקור עמיתים.

לידיעה ב-Reuters

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים