טיפול אפשרי חדש לאלכוהוליזם – קטמין (American Journal of Psychiatry)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

תוצאות ראשוניות מניסוי פאזה 2, כפול סמיות ומבוקר פלצבו שפורסם ב- American Journal of Psychiatry הראו כי שלושה עירויים שבועיים של קטמין יחד עם טיפול המבוסס מיינדפולנס למניעת הישנות עשויים לעזור למבוגרים עם הפרעת שימוש באלכוהול (AUD) לשמור על התנזרות מאלכוהול. התוצאות הצביעו על כך שקטמין נסבל היטב ובהשוואה לפלסבו, קשור ליותר ימים של הימנעות מאלכוהול לאחר 6 חודשים. על פי החוקרים, קטמין בתוספת טיפול פסיכולוגי עשוי להיות “טיפול חדש וקצר יחסית, בעל השפעות ארוכות טווח ב-AUD“.

תסמיני דיכאון שכיחים בחולים תחת טיפול ב-AUD ומגבירים את הסיכון להישנות. “קטמין עשוי לתמוך בהימנעות מאלכוהול על ידי הקלה זמנית של תסמיני הדיכאון במהלך תקופת ההישנות בסיכון גבוה בשבועות שלאחר הגמילה”, מציינים החוקרים. קטמין עשוי גם לספק “דחיפה זמנית לסינפטוגנזה ונוירוגנזה, מה שעשוי לאפשר טיפולים פסיכולוגיים ואסטרטגיות חדשות לניהול התמכרות להיות מושלבים בניהול הטיפול ביתר קלות”, הם מוסיפים.

כדי לבדוק תיאוריות אלו, החוקרים גייסו 96 מבוגרים (גיל ממוצע, 44 שנים, 35 נשים) עם AUD חמור להשתתף בניסוי. כל המשתתפים נאלצו להימנע מאלכוהול לפחות 24 שעות לפני תחילת הניסוי ולקבל תוצאת קריאה של 0.0 בבדיקת נשימה לגילוי אלכוהול בביקור הראשון. המשתתפים חולקו אקראית לאחת מארבע קבוצות: שלושה עירויי קטמין שבועי של 0.8 מ”ג/ק”ג IV במשך 40 דקות בתוספת טיפול פסיכולוגי, שלושה עירויי סליין בתוספת טיפול פסיכולוגי, שלושה עירויי קטמין בתוספת חינוך למניעת שימוש באלכוהול, שלושה עירויי סליין בתוספת חינוך למניעת שימוש באלכוהול. התוצא העיקרי שנבדק במחקר הייתה דיווח עצמי של אחוז ימי הימנעות, כמו גם חזרה לשימוש באלכוהול לאחר מעקב של 6 חודשים.

בתקופת המעקב, קטמין היה קשור למספר גדול משמעותית של ימי הימנעות מאלכוהול (הבדל ממוצע, 10.1%; CI 95%, 1.1 – 19.0). ההפחתה הגדולה ביותר במספר ימי השימוש מאלכוהול התרחשה בקבוצת הטיפול בקטמין בתוספת מניעת הישנות בהשוואה לקבוצת החינוך להימנעות מאלכוהול עם עירויי הסליין (הבדל ממוצע, 15.9%; CI 95%, 3.8 – 28.1). לא היה הבדל משמעותי בשיעור ההישנות בין קבוצות הקטמין והפלצבו. לא דווחו תופעות לוואי חמורות באף אחד מהמשתתפים. “מכיוון שזה היה רק ​​מחקר שלא השווה קטמין לכל טיפול תרופתי שאושר על ידי ה-FDA לאלכוהול, עדיין מוקדם להמליץ ​​על עירויי קטמין לאלו הסובלים מהפרעת שימוש באלכוהול”, הזהיר המחבר.

לכתבה ב-Medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה