משפחה

הבטיחות והיעילות של אבלציה באמצעות צנתר של פרפור פרוזדורים בקשישים (Heart Lung Circ)

במאמר שפורסם בכתב העת Heart, Lung & Circulation מדווחים חוקרים מסין על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם פרפור פרוזדורים בגילאי 80 שנים ומעלה תועד שיעור סיבוכים נמוך ותוצאות טובות לאחר אבלציה באמצעות צנתר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי הימצאות והיארעות פרפור פרוזדורים עולים משמעותית עם הגיל. אבלציה באמצעות צנתר כבר מומלצת בהנחיות לחלק מהקשישים וכעת הם ביקשו לבחון את הבטיחות והיעילות של הפרוצדורה באלו בגילאי 80 שנים ומעלה.

החוקרים אספו נתונים אודות חולים עם פרפור פרוזדורים בגילאי 80 שנים ומעלה, אשר עברו אבלציה באמצעות צנתר בין אוגוסט 2011 ועד דצמבר 2020. החולים היו במעקב כל שישה חודשים וניתוח סטטיסטי שימש להערכת הישרדות ללא הפרעת קצב. עוד ביקשו החוקרים לזהות גורמים המנבאים הישנות לאחר-אבלציה.

מדגם המחקר כלל 270 חולים, כאשר חלקם הגדול סבל ממחלות רקע, כולל יתר לחץ דם (73.7% מהחולים) וסוכרת (29.3% מהחולים). כל החולים עברו אבלציה מוצלחת באמצעות צנתר וסיבוכים לאחר הפרוצדורה תועדו ב-9 מבין 270 החולים (3.3%) וב-9 מבין 286 פרוצדורות אבלציה (3.1%).

לאחר פרוצדורת אבלציה ראשונה, 74% מכלל המשתתפים (78% מאלו עם פרפור פרוזדורים התקפי ו-66% מאלו עם פרפור פרוזדורים קבוע) שרדו ללא הפרעת קצב פרוזדורית לאחר 12 חודשים. בחולים עם פרפור פרוזדורים קבוע, גורמי סיכון להישנות פרפור פרוזדורים כללו משך ארוך יותר של הפרעת הקצב והיסטוריה של אירוע מוחי איסכמי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקשישים נבחרים עם פרפור פרוזדורים, אבלציה באמצעות צנתר הינה גישה בטוחה ויעילה להשגת מקצב סינוס.

Heart Lung Circ. 2022 Mar 15

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים