משפחה

טיפול ב-Fenofibrate עשוי להפחית סיבוכי אי-ספיקת לב בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

בחולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול ב-Simvastatin, מתן Fenofibrate הפחית את הסיכון למשלב אשפוזים עקב אי-ספיקת לב או תמותה קרדיווסקולארית, השפעה שתוארה בעיקר בחולים תחת טיפול סטנדרטי להפחתת רמות הסוכר בדם, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם סוכרת מסוג 2 מצויים בסיכון גבוה להתפתחות אי-ספיקת לב, אשר מלווה בפרוגנוזה גרועה. טיפול ב- Fenofibrate עשוי להפחית את שיעור אירועי אי-ספיקת לב במספר מנגנונים וכעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של Fenofibrate לעומת פלסבו על סיבוכי אי-ספיקת לב בחולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול ב-Simvastatin, אשר לקחו חלק במחקר ACCORD.

החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי שכלל את גישת הטיפול בתרופות לאיזון רמות שומנים בדם. חציון משך המעקב עמד על 4.7 שנים.

מדגם המחקר כלל 5,518 חולים (גיל חציוני של 62 שנים, 31% נשים). היסטוריה של אי-ספיקת לב תועדה ב-5% מהחולים.

שיעורי התוצא המשולב של אשפוז עקב אי-ספיקת לב או תמותה קרדיווסקולארית עמדו על 6.9% (90 חולים) בזרוע הטיפול ב- Fenofibrate לעומת 8.3% (228 חולים) בזרוע הפלסבו (יחס סיכון של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.68-1.00; P=0.048). ההשפעה החיובית של Fenofibrate להפחתת אשפוזי אי-ספיקת לב או תמותה קרדיווסקולארית תועדה בחולים תחת טיפול סטנדרטי להפחתת רמות סוכר בדם (יחס סיכון של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.48-0.85) אך לא בחולים שקיבלו טיפול אינטנסיבי להפחתת רמות הסוכר בדם (יחס סיכון של 1.02, רווח בר-סמך 95% של 0.79-1.33). דפוס דומה תואר בהערכת הסיכון לאשפוזי אי-ספיקת לב בלבד.

ההשפעה של Fenofibrate על רמות שומנים בדם לא הושפעה מהטיפול שניתן ברקע. הטיפול ב- Fenofibrate לווה בשיעור גבוה יותר של החמרת קצב פינוי גלומרולארי, אך עם האטת הידרדרות ארוכת טווח של קצב פינוי גלומרולארי.

החוקרים מסכמים כי מתן Fenofibrate לחולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול בסטטינים עשוי להפחית את הסיכון לאשפוזים עקב אי-ספיקת לב או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, בפרט בחולים תחת טיפול סטנדרטי לאיזון רמות הסוכר בדם.

Diabetes Care, March 23, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים