משפחה

טיפול ב-Atezolizumab בטוח לפני ובמהלך טיפול כימו-קרינתי בנשים עם סרטן צוואר הרחם (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Gynecologic Oncology)

טיפול ב- Atezolizumab(טיסנטריק) לפני ובמהלך טיפול כימו-קרינתי נמצא בטוח בנשים עם סרטן צוואר רחם מתקדם-מקומית עם מעורבות קשריות לימפה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Gynecologic Oncology.

המטרה של שילוב טיפול אימונותרפי עם טיפול כימו-קרינתי היא לשפר את התוצאות בנשים עם סרטן צוואר רחם ומעורבות קשריות לימפה. עם זאת, הרצף הטוב ביותר של המשלב הנ”ל אינו ידוע והמחקר הנוכחי נועד לבחון את התגובה לטיפול כימו-קרינתי ואימונותרפי ולחקור את הבטיחות והיעילות של Atezolizumab, מעכבי PD-L1, כטיפול לפני טיפול כימו-קרינתי עם Atezolizumab.

המחקר בשלב 1/1b כלל 36 נשים (גיל חציוני של 48 שנים) עם סרטן צוואר רחם מתקדם-מקומית עם מעורבות קשריות לימפה, אשר חולקו באקראי לקבלת מנה אחת של Atezolizumab במינון 1,200 מ”ג לפני ושתי מנות במהלך טיפול כימו-קרינתי (זרוע א’) או קבלת כל שלוש המנות של הטיפול במהלך טיפול כימו-קרינתי (זרוע ב’). החוקרים השלימו דגימות ביופסיה לפני ובמהלך הטיפול, אספו דגימות דם היקפי והעריכו רעילות מגבילת-מינון בכלל הנשים.

בסיכומו של דבר, 75% מהנשים השלימו את פרוטוקול המחקר, עם חציון מעקב של 20 חודשים.

מבין 30 הנשים עם נתונים זמינים אודות רעילות מגבילת-מינון, ב-16 נשים בזרוע א’ לא תועדו כלל תופעות רעילות, בהשוואה ל-3 מבין 14 (8%) נשים בזרוע ב’. שלוש נשים בזרוע א’ ועשר נשים בזרוע ב’ פיתחו אירועים חריגים על-רקע הטיפול בדרגה 3 ומעלה, כולל אירוע אחד על-רקע חיסוני.

בין התחלת הטיפול ועד שלושה שבועות לאחר התחלת טיפול כימו-קרינתי, החוקרים זיהו עליה בהתפשטות TCR (T-Cell Receptor) בדם היקפי והתפשטות קבוצות תאי T על-רקע הגידול בזרוע א’ (p=0.0001) ובזרוע ב’ (p=0.001).

בנשים עם מגוון גדול יותר של TCR לפני הטיפול תועדו שיעורים גבוהים יותר של תגובה פתולוגית מלאה בביופסיה תחת הטיפול (p=0.049).

שיעורי הישרדות ללא-מחלה לאחר שנה אחת עמדו על 72% בכלל המדגם.

ממצאי המחקר מעידים כי מתן Atezolizumab לפני ובמהלך טיפול כימו-קרינתי הדגים בטיחות והשפעה חיסונית בנשים עם סרטן צוואר רחם מתקדם-מקומית.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Gynecologic Oncology

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים