משפחה

דחיית מועד ניתוח בשל קרע במסובבי הכתף אינו מלווה בסיכון מוגבר לקרע חוזר (מתוך כנס ה-AAOS)

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopaedic Surgeons עולה כי ניתוח בשל קרע במסובבי הכתף המבוצע למעלה מ-12 חודשים לאחר הופעת התסמינים לא לווה בשיעור גבוה יותר של קרע חוזר או בסיכון מוגבר לניתוח חוזר.

מדגם המחקר כלל 143 חולים עם קרע לא-טראומטי במסובבי כתף, עם נתוני מעקב לאורך לפחות שנה אחת לאחר-ניתוח. המשתתפים סווגו לקבוצות על-פי משך הזמן בין הופעת התסמינים ועד הניתוח: פחות מ-12 חודשים (התערבות מוקדמת, 78 חולים) או למעלה מ-12 חודשים (התערבות מאוחרת, 65 חולים).

התוצאים העיקריים שנבחנו היו שיעורי קרע חוזר, אשר הוגדרו כקרע חוזר תסמיני שאובחן בבדיקות הדמיה לאחר ניתוח או ניתוח חוזר לתיקון הקרע. תוצאים משניים כללו מדדים אובייקטיביים של טווח התנועה והכוח ותוצאים לפי דיווח המטופלים, כולל מדדי כאב, מדד כתף סובייקטיבי ומדד American Shoulder and Elbow Surgeons.

החוקרים מציינים כי לא תוארו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות במאפיינים הדמוגרפיים או מאפייני הקרע. עוד מדווחים החוקרים כי לא תוארו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בשיעורי קרע חוזר, ניתוח חוזר, טווח תנועה בכל מישור לאחר הניתוח, כוח בסיבוב חיצוני ופנימי, מדדי כאב או מדד כתף סובייקטיבי.

עם זאת, בקבוצת החולים בהם ההתערבות בוצעה בשלב מוקדם תועד עליה בכוח כיפוף קדימה בשכיחות גבוהה יותר, לא הבדלים אחרים בהערכת טווח התנועה והכוח של הכתף.

מתוך כנס ה-AAOS

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים