משפחה

מחקר חדש שולל קשר בין טלפונים ניידים לגידולים מוחיים (Journal of the National Cancer Institute)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- Journal of the National Cancer Instituteלא מראה קשר בין גידולי מוח ושימוש בטלפון סלולרי, אפילו בקרב אנשים שהשתמשו בטלפונים שלהם כל יום ואו השתמשו בהם במשך יותר מ-10 שנים. “תוצאות אלו תומכות בעדויות המצטברות לכך ששימוש בטלפון נייד בתנאים רגילים אינו מגביר את הסיכון לגידול במוח”, אמרה החוקרת הראשית. עם זאת, מגבלה חשובה של המחקר היא שהוא כלל נשים שהיו בגיל העמידה ומעלה, שבדרך כלל משתמשות בטלפונים סלולריים פחות מנשים או גברים צעירים יותר, מציינים המחברים. בקבוצה זו, השימוש בטלפון נייד היה נמוך, כאשר רק 18% מהמשתמשות דיברו בטלפון במשך 30 דקות או יותר בכל שבוע. “מכלול העדויות ממחקרים תצפיתיים, ממגמות בזמן ומבחנים ביולוגיים, מרמזים על עלייה מועטה או ללא עלייה בסיכון של משתמשי טלפון סלולרי לפתח גידול מוחי”, מסכמים החוקרים.

החוקרים שהשתמשו בנתונים מהמחקר המתמשך UK Million Women. מחקר זה החל בשנת 1996 וגייס 1.3 מיליון נשים שנולדו מ-1935 עד 1950 (1 מכל 4 נשים) באמצעות תוכנית בדיקת השד של שירות הבריאות הלאומי של בריטניה (NHS). נשים אלו ממלאות שאלוני דואר קבועים על גורמים סוציו-דמוגרפיים, רפואיים ואורח חיים. שאלות על שימוש בטלפון סלולרי הושלמו על ידי כ-776,000 נשים בשנת 2001 (כשהיו בנות 50 עד 65). כמחצית מהנשים הללו ענו גם על השאלות לגבי שימוש בטלפון נייד 10 שנים מאוחר יותר, בשנת 2011 (כאשר הן היו בגיל 60 עד 75).

התשובות הצביעו על כך שעד 2011, רוב הנשים (75%) בגילאי 60 עד 64 השתמשו בטלפון נייד, בעוד שקצת פחות ממחצית מבנות 75 עד 79 השתמשו בטלפון נייד. לאחר מכן עקבו אחר הנשים הללו במשך 14 שנים בממוצע באמצעות קישור לרישומי NHS שלהן. החוקרים חיפשו כל אזכור של גידולי מוח, כולל גליומה, נוירומה אקוסטית, מנינגיומה ובלוטת יותרת המוח, כמו גם גידולי עיניים. במהלך תקופת המעקב של 14 שנים, 3268 (0.42%) מהמשתתפות פיתחו גידול מוחי, אך לא היה הבדל משמעותי בסיכון זה בין נשים שמעולם לא השתמשו בטלפון נייד לבין נשים שהשתמשו בטלפון נייד. כמו כן, לא היה הבדל בסיכון לפתח גידולים בין נשים שדיווחו על שימוש בטלפון נייד מדי יום, אלו שהשתמשו בו לפחות 20 דקות בשבוע, ואלו שהשתמשו בטלפון נייד יותר מ-10 שנים.

בנוסף, בקרב אלו שאכן פיתחו גידול, השכיחות של גידולים בצד ימין ובצד שמאל הייתה דומה בקרב משתמשי טלפון נייד, למרות ששימוש בטלפון נייד נוטה לערב את הצד הימני במידה ניכרת מאשר בצד השמאלי.

לכתבה ב-Medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים