משפחה

יתרונות הוספת טיפול הורמונאלי לטיפול קרינתי בגברים עם סרטן ערמונית מקומי (Lancet Oncol)

תוספת ADT (Androgen Deprivation Therapy) לטיפול קרינתי לוותה בשיפור תוצאות ההישרדות בחולים עם סרטן ערמונית מקומי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת The Lancet Oncology. עוד מדווחים החוקרים כי הארכת משך טיפול הורמונאלי אדג’וונטי הדגימה תועלת משמעותית בחולים עם מחלה בסיכון בינוני ובסיכון גבוה.

החוקרים התבססו על מאגר MARCAP (Meta-Analysis of Randomized trials in Cancer of the Prostate Consortium) לאיסוף נתונים אודות משתתפים במחקרים קליניים אקראיים. מטה האנליזה הנוכחית כללה 10,853 גברים מ-12 מחקרים אקראיים רב-מרכזיים שפורסמו בין תחילת שנת 1962 ועד סוף שנת 2020 ובחנו שימוש ו/או הארכת משך טיפול ADT בגברים תחת טיפול קרינתי דפיניטיבי כנגד סרטן ערמונית מקומי.

התוצא העיקרי של המחקר היה הישרדות ללא-גרורות. חציון משך המעקב עמד על 11.4 שנים.

החוקרים מדווחים על שיפור הישרדות ללא-גרורות בעקבות תוספת ADT לטיפול קרינתי (יחס סיכון של 0.83, רווח בר-סמך 95% של 0.77-0.89), כמו גם עם הארכת משך טיפול ADT אדג’וונטי (יחס סיכון של 0.84, רווח בר-סמך 95% של 0.78-0.91).

עם זאת, הארכת משך טיפול ADT ניאו-אדג’וונטי לא הובילה לשיפור הישרדות ללא-גרורות (יחס סיכון של 0.95, רווח בר-סמך 95% של 0.83-1.09).

ללא תלות במינון הטיפול הקרינתי, גיל החולה או קבוצת הסיכון של סרטן ערמונית, הוספת ADT לטיפול קרינתי והארכת משך טיפול אדג’וונטי ב-ADT הובילה לשיפור כל תוצאי הסיום הקליניים, כולל ההישרדות הכוללת. מספר הגברים בהם יש להוסיף או להאריך את משך הטיפול האדג’וונטי ב-ADT בכדי למנוע הופעת גרורות בחולה אחד הוא נמוך מאוד, בתלות בקבוצת הסיכון הספציפית וההתערבות. מצד שני, הארכת משך טיפול ADT ניאו-אדג’וונטי לא תרמה רבות למטופלים.

ממצאים אלו תומכים בתועלת של הגברת טיפול ADT בשילוב עם טיפול קרינתי בגברים עם סרט ערמונית מקומי.

Lancet Oncol. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים