משפחה

יתרונות תכנית שיקום לב בחולים עם פרפור פרוזדורים לאחר סגירת אוזנית פרוזדור שמאל (J Cardiopulm Rehabil Prev)

תכנית שיקום לב עבור חולים עם פרפור פרוזדורים לאחר סגירת אוזנית פרוזדור שמאל הובילה להאצת אנדותליאליזציה של ההתקן לצד שיפור איכות החיים, יכולת גופנית ותפקוד גופני, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Cardiopulmonary Rehabilitation and Prevention.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סגירת אוזנית פרוזדור שמאל לטיפול בפרפור פרוזדורים הינה התערבות פולשנית להפחתת הסיכון לאירוע מוחי ותמותה. ההשפעה של שיקום לב על חולים עם פרפור פרוזדורים לאחר סגירת האוזנית אינה ידועה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעות והבטיחות של שיקום לב בחולים אלו.

המחקר האקראי-מבוקר ארך 6 חודשים והשווה בין תכנית התערבות עם שיקום לב המבוססת על פעילות גופנית ובין קבוצת ביקורת. חולים עם פרפור פרוזדורים שעברו סגירה של אוזנית פרוזדור שמאל בין דצמבר 2018 ועד דצמבר 2020 חולקו באקראי לקבוצת התערבות או קבוצת ביקורת. כל החולים השלימו אקו-לב, בדיקת CT של הלב, סקרים, הערכת תפקוד גופני ויכולת גופנית בתחילת המחקר ולאחר 3 ו-6 חודשי מעקב.

בקבוצת הביקורת נכללו 33 חולים ובזרוע ההתערבות 30 חולים. לאחר תקופת המחקר נרשמה עליה משמעותית בקבוצת ההתערבות במרחק הליכה בשש דקות, הכוח ברגליים וכוח אחיזה ביד, כמו גם מקטע הפליטה של חדר שמא. הבדלים מובהקים בין הקבוצות תוארו בהערכת המרכיב הנפשי והגופני.

היארעות אנדותליאליזציה לא-מלאה בקבוצת ההתערבות לאחר 3 ו-6 חודשים הייתה נמוכה משמעותית, בהשוואה לשיעורי ההיארעות בקבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על יתרונות תכנית שיקום לב עבור חולים עם פרפור פרוזדורים לאחר סגירת אוזנית פרוזדור שמאל.

J Cardiopulm Rehabil Prev. 2022 Apr 14

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים