בטיחות חיסונים כנגד קורונה בקשישים עם דמנציה (J Alzheimers Dis)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Alzheimers Disease עולה כי חיסונים כנגד נגיף הקורונה בטוחים ונסבלים היטב בחולים עם ליקוי קוגניטיבי ויש מקום לתת עדיפות לאוכלוסיות חולים אלו במבצעי חיסון נרחבים.

מטרת המחקר הייתה לבחון את שיעורי ההימצאות והבטיחות של חיסונים כנגד נגיף הקורונה בחולים עם דמנציה. מדגם המחקר כלל חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל או דמנציה אשר טופלו במרפאת זיכרון שלישונית, בין 15 במרץ ועד 15 בספטמבר בשנת 2021.

החוקרים אספו נתונים אודות חיסונים כנגד נגיף הקורונה ואירועים חריגים שתוארו לאחר החיסון.

מדגם המחקר כלל 270 משתתפים, מהם 253 (93.7%) קיבלו את החיסון ורק 69 (27.3%) חוו אירועים חריגים. מהנתונים עולה כי שינויים קוגניטיביים והתנהגותיים לאחר קבלת החיסון דווחו לעיתים נדירות בלבד באוכלוסייה זו.

תופעות הלוואי הנפוצות עליהן דווח במחקר כללו כאב בזרוע (6.71% מהחולים לאחר המנה הראשונה ו-4.6% מהחולים לאחר המנה השנייה), חום (1.58% ו-5.52%, בהתאמה) ועייפות (1.18% ו-3.68%, בהתאמה). השינויים ההתנהגותיים הנפוצים ביותר לאחר החיסון כללו אי-שקט (1.18% לאחר המנה הראשונה ו-2.3% לאחר המנה השנייה). עוד מדווחים החוקרים כי שני חולים חוו דיכאון והזיות לאחר מנת החיסון השניה. הפרעות קוגניטיביות היו נדירות יותר, כאשר רק 0.8% ו-1.8% מהמשתתפים במחקר חוו החמרת ליקוי קוגניטיבי לאחר המנה הראשונה והשנייה, בהתאמה.

החוקרים כותבים למיטב ידיעתם, זהו המחקר הראשון שבחן את היקף החיסונים כנגד קורונה ותיאר את האירועים החריגים לאחר קבלת החיסון בחולים עם ליקוי קוגניטיבי במרפאות זיכרון. מעודד לראות כי מרבית החולים המטופלים במרפאות זיכרון קיבלו את החיסון ולא פיתחו אירועים חריגים.

ממצאי המחקר תומכים במתן החיסונים כנגד נגיף הקורונה לקשישים בקהילה עם ליקוי קוגניטיבי, לאחר שהעדויות העידו כי אלו בטוחים ונסבלים היטב. החוקרים קוראים לתת עדיפות למתן החיסונים לחולים עם ליקוי קוגניטיבי במסגרת מבצעי חיסונים נרחבים.

J Alzheimers Dis, April 11, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים