משפחה

מחשבון סיכון עשוי לסייע בניבוי תמותה לאחר אשפוז בשל COPD (מתוך Pharmacol Res)

חוקרים מסקוטלנד פיתחו מחשבון סיכון המבוסס על נתונים ממאגר גדול של רשומות רפואיות ממוחשבות אשר הדגים מהימנות גבוהה בחיזוי הסיכון לתמותה של חולים שאושפזו בשל מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD). במאמר שפורסם בכתב העת Pharmacological Research מדווחים החוקרים כי מדובר בכלי נוסף העשוי לשפר את ההישרדות לאחר-שחרור של חולים אלו.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנם מספר מודלים פרוגנוסטיים לחולים מאושפזים עם COPD; רובם מבוססים על מדגמים קטנים ונערכו במרכזים מומחים. רשומות רפואיות ממוחשבות מספקות הזדמנות לפתח מודלים מדויקים יותר, אם כי ייתכן וחלק מהמשתנים המשמשים במודלים לא יהיו זמינים.

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, אשר התבסס על רשומות רפואיות ממוחשבות וזיהו 17,973 חולים עם אשפוז לא-מתוכנן בשל COPD באזור גלזגו בין 2011 ו-2017. חולים עם אבחנה ידועה של סרטן ריאות הוצאו מהמחקר. מודל רב-משתני פותח במטרה לנבא את הסיכון לתמותה לאחר 90 ימים.

החוקרים זיהו 12 משתנים אשר נקשרו באופן הדוק עם הפרוגנוזה, כולל גיל, מין, משך אשפוז ראשוני, אבחנה קודמת של ממאירות או דמנציה, מרשן לחמצן או דיגוקסין, יחס נויטרופילים/לימפוציטים וריכוז כלור, אוריאה, קריאטינין ואלבומין בדם.

המודל השיג כיול מצוין עם יכולת הבחנה סבירה (שטח מתחת לעקומה של 0.806, רווח בר-סמך 95% של 0.792-0.820). החוקרים פיתחו מדד סיכון ויצרו מחשבון סיכון אלקטרוני.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מספר קטן של משתנים אותם ניתן להשיג מרשומות רפואיות ממוחשבות, כולל נתוני מרשמים ובדיקות מעבדה, מנבא תמותה לאחר 90 ימי מאשפוז בשל COPD. מחשבון הסיכון אותו מספקים החוקרים עשוי להיות שימושי בהערכות טיפול, הנחיית החלטות טיפול וריבוד סיכונים ולבחור חולים אותם יש להזמין לקחת חלק במחקר קליני.

Pharmacol Res. Published online April 4, 2022

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים